Сеул: Големи воени вежби на САД и Јужна Кореја следната недела

САД и Јужна Кореја следната недела ги започнуваат своите најголеми здружени воени вежби во изминатите неколку години, во момент кога Пјонгјанг ги зголемува тестирањето на оружје и заканите од нуклеарен конфликт кон Сеул и Вашингтон, соопшти јужнокорејската војска.

Сојузничките летни маневри, што ќе се одржат од 22 август до 1 септември во Јужна Кореја, ќе вклучуваат вежби на терен каде ќе учествуваат авиони, воени бродови, тенкови и потенцијално десетици илјади војници.

Официјални лица од Министерството за одбрана во Сеул и воени функционери не соопштија точен број на американски и јужнокорејски војници кои ќе учествуваат во вежбите под името „Ulchi Freedom Shield“, а ќе има и четиридневна програма за обука за цивилна одбрана во Јужна Кореја.

ПОСЛЕДНИ

Проблем за Баерн: Повредата на Гнабри е сериозна

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQБаерн Минхен лесно ја заврши работата во Купот на гостувањето кај Пројзен Минстер,...

Саудиска Арабија посериозно ја развива својата нуклеарна програма

Саудиска Арабија ја објави својата посветеност на изградбата на нуклеарна програма, како и ветување дека ќе овозможи поголем надзор над инспекторите за атомска енергија,...

Приведен шверцер на мигранти од Струга, пронајдени 33 лица

Денеска, во 11.30 часот, полициски службеници од РЦ за ГР „Југ“ – ПС за ГП и ГН Богородица, во близина на бензинска пумпа на...

Џабе милијардите: На натпревар во Саудиска Арабија присуствуваа 61 гледач

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQСаудиска Арабија вложува милијарди во фудбалот и веќе во лигата во оваа земја...