Седумнаесет цивили се убени во руските ракетни напади врз Харкив, 42 се повредени

Вкупно 17 цивили се убиени во руските ракетни напади вчера доцна во ноќта и рано утрото врз градот Харкив. Уште двајца цивили загинаа во ракетниот напад на Русија врз градот Краснохрад, изјави началникот на регионалната воена управа на Харков, Олех Синиехубов на Телеграм, пренесува Укринформ.

„Во текот на денот спасувачите ги демонтираа уништените куќи. За жал, под урнатините беа извлечени уште седум тела на жртви. Оттука, до сега, седумнаесет цивили се убиени во Харков, вклучително и момче родено во 2009 година. Четириесет и двајца цивили се повредени“, напиша Синиехубов.

Брачен пар беше убиен во сопствената куќа во Краснохрад, додека руски проектили го погодија градот. Нивната 12-годишна ќерка била исфрлена од куќата во дворот од експлозискиот бран. Таа беше тешко повредена. Во градот биле повредени уште двајца цивили.

Синиебув ги нарече масовните ракетни напади на Русија врз Харкив и Краснохрад како терористички напад и кршење на сите постоечки правила на војна.

„Руските терористи намерно истрелаа проектили врз станбени куќи“, нагласи Синиехубов.

Според портпаролот на регионалното обвинителство во Харкив, Дмитро Чубенко, четворица цивили се убиени, а 22 се повредени во округот Слобидски во Харкив, 13 убиени и 20 повредени во округот Салтивски во Харков, двајца убиени и тројца повредени во Краснохрад.

ПОСЛЕДНИ

Руските дезинформации за уништен „Леопард“ со германски екипаж во македонските медиуми виа Б-92

Во очај да покаже какви – такви резултати на бојното поле, соочено со постојани загуби на територии, жива сила и воена опрема, како и...

Елмас добива нов тренер во Наполи?

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQTимот на Наполи игра прилично слабо од почетокот на сезоната, а претседателот Аурелио...

Меѓународен ден на Бошњаците/ Доко: Да работиме заедно за попрогресивна земја

Скопје, 26 септември – 28 септември – Меѓународниот ден на Бошњаците денеска во Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците беше одбележан преку организирана...

Древен гроб на Маите пронајден во текот на изградба на железница во Мексико

Мексиканските археолози откопаа богато украсени остатоци од човечки скелет во гробница стара повеќе од илјада години, во област каде што работниците ја завршуваат изградбата...