Седници на четири собраниски комисии

Во Собранието денеска седници ќе одржат комисиите за транспорт, врски и екологија, за надзор над работата на Агенцијата за национална безбедност и на Агенцијата за разузнавање, за надзор над спроведување на мерките за следење на комуникациите и Законодавно-правната комисија.

Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за градење, по скратена постапка е единствена точка на деневен ред на Комисијата за транспорт, врски и екологија и на Законодавно-правната комисија.

Членовите на Комисијата за надзор над работата на Агенцијата за национална безбедност и на Агенцијата за разузнавање треба да го разгледаат барањето од Агенцијата за национална безбедност за давање согласност за назначување на раководител на организациската единица за внатрешна контрола во Агенцијата.

Пред членовите на Комисијата за надзор над спроведување на мерките за следење на комуникациите ќе се најдат Извештајот на Јавниот обвинител на Република Северна Македонија за примена на посебни истражни мерки во 2021 година и ревидиран Годишен финансиски план за 2022 година на Оперативно-техничката агенција за средствата од надоместоците од Агенцијата за електронски комуникации.

ПОСЛЕДНИ

Навивачите се жалат: Покривот на „Олд Трафорд“ пропушта вода 🎥

Unboxing: Што е ново во студиото на BMG Network!? ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=VWHUjtOK-xMМанчестер Јунајтед има проблем со резултатите на теренот, но тие не се единствените...

Дојде како голем талент, а Анчелоти сезонава нема да смета на него?!

Unboxing: Што е ново во студиото на BMG Network!? ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=VWHUjtOK-xMТурскиот суперталент Арда Ѓулер нема да остане во Реал Мадрид оваа сезона, затоа...

Ковачевски: Младите образовани луѓе ѝ се потребни на државата

Премиерот Ковачевски присуствуваше на првиот академски час и доделувањето индекси на новите студенти на Медицинскиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје,...

Адеми: Опозицијата ги штити интересите на казината, веќе две години го блокира Законот за игри на среќа

Координаторот на Демократската унија за интеграцијаа,  Арбер Адеми на денеска на прес-конференција изјави дека албанската опозиција се претворила во мегафон на македонската опозиција ВМРО-ДПМНЕ. Според...