Се зголемува бројот на загинати платеници од Македонија во Украина: Руското МО со нови бројки

Руското министерство за одбрана ги објави своите најнови податоци во врска со бројките на странски платеници кои војуваат на фронтот во Украина. Така, според руските власти, од почетокот на инвазијата на страната на Украинците се бореле 79 македонски државјани, а биле убиени или загинале 26.

Во споредба со последниот извештај од Руското министерство за одбрана, животот го загубиле уште двајца Македонци.

Активни на фронтот во моментов се 32 лица.

Според податоците, најмногу странски платеници кои се борат на украинска страна доаѓаа од Полска, при што досега се убиени 643 лица од оваа земја, додека на второ место е Романија со 156 загинати нивни државјани кои учествувале на фронтот.

Од соседството, од Косово во Украина заминале 156 лица, а 72 биле убиени.

ПОСЛЕДНИ

Руските дезинформации за уништен „Леопард“ со германски екипаж во македонските медиуми виа Б-92

Во очај да покаже какви – такви резултати на бојното поле, соочено со постојани загуби на територии, жива сила и воена опрема, како и...

Елмас добива нов тренер во Наполи?

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQTимот на Наполи игра прилично слабо од почетокот на сезоната, а претседателот Аурелио...

Меѓународен ден на Бошњаците/ Доко: Да работиме заедно за попрогресивна земја

Скопје, 26 септември – 28 септември – Меѓународниот ден на Бошњаците денеска во Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците беше одбележан преку организирана...

Древен гроб на Маите пронајден во текот на изградба на железница во Мексико

Мексиканските археолози откопаа богато украсени остатоци од човечки скелет во гробница стара повеќе од илјада години, во област каде што работниците ја завршуваат изградбата...