Се уништуваат 400 свињи на фарма во Виничка Кршла поради африканската чума

Агенцијата за храна и ветеринарство од утрово почна постапка за уништување на околу 400 свињи на фарма во селото Виничка Кршла, откако бил добиен позитивен лабораториски наод дека се заболени од африканска чума.

Потврдата за заболувањето на свињите во соседната Општина Виница доаѓа само еден ден по информацијата од Агенцијата дека успешно е спречено ширењето на болеста во кочанските села Мојанци и Тркање.

-Се работи за една од трите поголеми свињарски фарми во атарот на ова село, а принудени сме сите грла безбедно да ги уништиме и да ги отстраниме од одгледувалиштето. Превентивно, ќе мораме на ист начин да дејствуваме во радиус од три километри околу фармата, што значи дека ќе бидат опфатени и малите одгледувалишта во кои жителите за сопствени потреби чуваат само по неколку свињи. Истовремено, продолжуваме со земањето мостри од другите фарми за навремено да спречиме понатамошно ширење на болеста. Ова ќе предизвика неповолни економски последици за фармерите, но е единствен начин да се дејствува, со оглед што во светот не постои лек или вакцина против африканската чума кај свињите, истакна Вања Кондратенко, раководител на Секторот за здравствена заштита и благосостојба на животните во Агенцијата за храна и ветеринарство.

Ширењето на африканската чума во источниот регион од државата беше евидентирано откако на почетокот на годината заболувањето се потврди во приватни одгледувалишта на домашнин свињи во околината на Македонска Каменица, поради што беше забранет и ловот на диви свињи.

Фармерите се загрижени дека заболувањето може значително да го намали бројот на свињи и ќе им нанесе значителни загуби. Нивните проценки се дека годишно од извоз на свинско месо и преработки од свинско месо се остварува приход од 100 милиони евра, а околу десет илјади семјества директно или индиректно се вклучени во одгледувањето свињи. Притоа, над 60 отсто од одгледувалиштата се индивидуални, со помал број грла, а останатите се на компаниите и месните комбинати.

ПОСЛЕДНИ

Руските дезинформации за уништен „Леопард“ со германски екипаж во македонските медиуми виа Б-92

Во очај да покаже какви – такви резултати на бојното поле, соочено со постојани загуби на територии, жива сила и воена опрема, како и...

Елмас добива нов тренер во Наполи?

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQTимот на Наполи игра прилично слабо од почетокот на сезоната, а претседателот Аурелио...

Меѓународен ден на Бошњаците/ Доко: Да работиме заедно за попрогресивна земја

Скопје, 26 септември – 28 септември – Меѓународниот ден на Бошњаците денеска во Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците беше одбележан преку организирана...

Древен гроб на Маите пронајден во текот на изградба на железница во Мексико

Мексиканските археолози откопаа богато украсени остатоци од човечки скелет во гробница стара повеќе од илјада години, во област каде што работниците ја завршуваат изградбата...