Се снима продолжение на „Joker“: Хоакин Феникс ќе ја репризира улогата на Артур Флек која му донесе Оскар

Режисерот Тод Филипс објави на социјалните мрежи дека сe снима втор дел од „Јокер“, а Хоакин Феникс веќе започнал да го чита сценариото за продолжението на филмот.

Официјално е објавено дека Феникс ќе се врати во улога на Артур Флек, кој му донесе Оскар во 2019 година. Филипс го напишал сценариото за вториот дел заедно со Скот Силвер, а на социјалните мрежи е објавена предната страна од сценариото со наслов „Лудило за двајца“ (Folie a Deux).

„Joker“ е сатирична приказна за човек кој не е симпатичен, а не е ни некој кој предизвикува емпатија. Станува збор за негативец од стриповите и филмовите за Бетмен, кој на почетокот е комичар и кловн, а потоа станува насилник спремен да го уништи цел Готам.

По големиот успех кај публиката и бројните позитивни критики, филмот заработи повеќе од 1 милијарда долари и доби дури 12 номинации за Оскар, помеѓу кои и за најдобар филм, најдобра режија и најдобро адаптирано сценарио.

ПОСЛЕДНИ

Дојде како голем талент, а Анчелоти сезонава нема да смета на него?!

Unboxing: Што е ново во студиото на BMG Network!? ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=VWHUjtOK-xMТурскиот суперталент Арда Ѓулер нема да остане во Реал Мадрид оваа сезона, затоа...

Ковачевски: Младите образовани луѓе ѝ се потребни на државата

Премиерот Ковачевски присуствуваше на првиот академски час и доделувањето индекси на новите студенти на Медицинскиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје,...

Адеми: Опозицијата ги штити интересите на казината, веќе две години го блокира Законот за игри на среќа

Координаторот на Демократската унија за интеграцијаа,  Арбер Адеми на денеска на прес-конференција изјави дека албанската опозиција се претворила во мегафон на македонската опозиција ВМРО-ДПМНЕ. Според...

Адеми: Албанската опозиција предводена од ВМРО го блокираше Законот за игри на среќа

Координаторот на пратеничката група на ДУИ, Арбер Адеми преку прес-конференција ги отфрли сите тврдења на албанската опозиција за Законот за игри на среќа. Адеми рече...