Се повеќе критики за Мбапе, се јави и француската легенда: Што е следно, сам ќе си го бира тимот на ПСЖ!?

Напаѓачот на француската репрезентација Килијан Мбапе доби критики по средбата помеѓу Данска и Франција, а по оваа средба тој отиде и подалеку.

Мбапе за медиумите изјави дека во ПСЖ ја нема слободата во играта која ја има во националниот тим. Ваквата изјава стигна и до легендата на францускиот фудбал Емануел Пети кој го предупреди младиот фудбалер.

„Се жали секогаш истиот фудбалер, јазикот му е побрз од умот…Сигурно дека во еден момент ќе мора да запре. Килијан е интелигентен играч кој треба да ги знае последиците од кажааното. Место да му каже што мисли во теренот во четири очи, тој зборува се и сешто јавно и си прави бумеранг ефект“.

„Тука зборувам за важен играч кој ги става до знаење работите на целата јавност. Ако јас сега бев на местото на Меси ќе му се налутев за оваа негова изјава. Што можеме да очекуваме следно – сам да си го бира тимот со кој ќе игра ПСЖ?! Навистина не го разбирам“, изајви Пети.

Коментари
ПОСЛЕДНИ

Американците обезбедија „Гепарди“ – самоодни противвоздушни системи што итно ѝ се потребни на Украина

Американската војска и додели на компанија со седиште во Флорида договор вреден нешто повеќе од 118 милиони долари за снабдување на украинската војска дополнителни...

Пендаровски на инаугурација на Ердоган

Претседателот Стево Пендаровски, на 3 јуни 2023 година, сабота, во Анкара ќе присуствува на свечена церемонија на стапување на должност на претседателот на Турција,...

СДСМ: Мицкоски стои пред одлука, дали ќе ја поддржи европската иднина или ќе го следи патот на Груевски

По 17 години чекање, нашата држава ги започна преговорите со ЕУ и има историска шанса за брз напредок во евроинтеграциите. За реализација на оваа...

Османи и Агелер со заедничко видеообраќање за годишнината од стратешкиот дијалог: Претстојат тешки одлуки, но САД се вашиот најголем пријател, порача амбасадорката

Како стратешки партнери ни претстојат бројни активности со цел адресирање на предизвиците на земјава како што е натамошното зајакнување на нашиот автентичен модел на...