СДСМ: ВМРО ДПМНЕ и Левица се против ЕУ, против стратешкиот интерес на замјава

Дејствувањето на ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски е погрешно и спротивно на стратешките интереси на државата и на она што граѓаните пред 31 година го одлучиле со создавањето на своја суверена и независна држава која еден ден ќе стане земја членка и на НАТО и во ЕУ.

Во таквото дејствување, ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски поддршка имаат единствено од проруската партија Левица предводена од Димитар Апасиев.

Поднесувањето на неуставна иницијатива за референдум и поддршката на иницијативата на Левица јасно покажува дека Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ по секоја цена се обидуваат да го попрелат патот на државата кон евроинтеграциите.

Тоа нема да им успее, нивните деструкции одново ќе бидат поразени,
Државата веќе го почна преговорите со ЕУ, институциите имаат капацитет и подготвеност што побрзо да го завршат процесот на преговори и Северна Македонија да стане земја членка на Унијата веќе во 2030 година.

Колку и да не им се допаѓа на Мицкоски и Апасиев македонската иднина е обезбедена и таа е европска, соопштија од СДСМ.

ПОСЛЕДНИ

Дојде како голем талент, а Анчелоти сезонава нема да смета на него?!

Unboxing: Што е ново во студиото на BMG Network!? ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=VWHUjtOK-xMТурскиот суперталент Арда Ѓулер нема да остане во Реал Мадрид оваа сезона, затоа...

Ковачевски: Младите образовани луѓе ѝ се потребни на државата

Премиерот Ковачевски присуствуваше на првиот академски час и доделувањето индекси на новите студенти на Медицинскиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје,...

Адеми: Опозицијата ги штити интересите на казината, веќе две години го блокира Законот за игри на среќа

Координаторот на Демократската унија за интеграцијаа,  Арбер Адеми на денеска на прес-конференција изјави дека албанската опозиција се претворила во мегафон на македонската опозиција ВМРО-ДПМНЕ. Според...

Адеми: Албанската опозиција предводена од ВМРО го блокираше Законот за игри на среќа

Координаторот на пратеничката група на ДУИ, Арбер Адеми преку прес-конференција ги отфрли сите тврдења на албанската опозиција за Законот за игри на среќа. Адеми рече...