СДСМ: Нови придобивки од Отворен Балкан, обезбедена храна во услови на глобална криза

Регионалната соработка преку иницијативата „Отворен Балкан“ донесе уште една голема придобивка за граѓаните на Северна Македонија, Србија и Албанија. Со потпишување на трилатералниот договор за механизми за обезбедување на храна во Западен Балкан нема да има прекин во снабдувањето со храна во овие три земји, што е од исклучително значење во време на најголемата глобална економска и енергетска криза по Втората светска војна, оценуваат од партијата на власт.

Договорот, како што појаснуваат, значи користење на капацитетите на државите од иницијативата „Отворен Балкан“ и тој е гаранција дека ќе има доволно храна за граѓаните од сите три земји.

„Со него се гарантира дека ќе се обезбедат стратешки култури, како пченица, пченка, јачмен, млеко, месо, ориз, зејтин, во доволни количини за граѓаните на овие три земји. Отсега за овие проиводи нема да има пречки и застои на границите, ниту пак забрани за извоз на земјоделски производи меѓу Албанија, Србија и Северна Македонија. Оваа регионална соработка, со здружување и солидарност ќе продолжи и во текот на претстојната зима, а, освен за непречено снабдување со храна се проширува и на соработката во енергетика и справувањето со енергетската криза“, е наведено во писмениот допис.

Институциите предводени од СДСМ градат мостови на доверба и соработка со соседните држави, во интерес на просперитетот на сите граѓани и на државата, велат од владејачката партија.

ПОСЛЕДНИ

Официјално: Малдини го напушти Милан

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusТоа што се најавуваше сега доби официјална потврда, Паоло Малдини и Милан се разделија.Италијанскиот клуб со официјално соопштение...

Јувентус ги информирал Реал и Барса дека излегува од Суперлигата

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusОд Јувентус испратиле писмо до Реал Мадрид и Барселона со кое ги информираат двата клуба дека „бјанконерите“ стартувале...

Ди Марија: Заминувам од Јувентус со горчлив вкус

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusАнхел ди Марија официјално го потврди заминувањето на Јувентус, после само една година.Ди Марија сезонава во Серија А...

Топ 10 најголеми фудбалски дербија 🎥

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusА што се смета за дерби натпревар ? Локација! Многу дербиња се меѓу локалните ривали. Ова им олеснува...