Саутегејт побара од Тен Хаг да го врати Мегваер во првиот тим на Јунајтед

Селекторот на Англија, Герет Саутгејт признава дека Хари Мегваер е во лоша форма, но според него тоа е поради слабата минутажа во Манчестер Јунајтед.

Затоа Саутегејт сега јавно испрати порака до Ерик Тен Хаг Мегваер да биде вратен во стартниот состав на „црвените ѓаволи“. На Англија и претстои Мундијалот во Катар каде што Саутгејт очекува Мегваер да биде еден од неговите најважни играчи.

Ваквите барања на Саутгејт не наидоа на одобрување ниту од фановите на Манчестер Јунајтед, ниту од оние на репрезентација. Ниту едните, ниту другите не сметаат дека после сите киксови Мегваер има квалитет да биде дел од стартниот тим.

„Кога е тој на ниво имаме поголеми шанси да победиме. Не ми е важен само на мене, туку на сите. Хари мора да има редовно за да биде во форма и да има поголема самодоверба“, гласеше изјавата на англискиот селектор.

Коментари
ПОСЛЕДНИ

Османи објави план од 9 чекори за нормализација на ситуацијата во Косово

Претседавачот со ОБСЕ, министерот Бујар Османи, објави план во девет чекори за деескалација и нормализација на тензиите на северот на Косово. Планот, како што се...

Во експлозија кај Днепар 20 повредени, меѓу кои пет деца

Руска ракета погоди двокатна станбена зграда во близина на Днепар, при што се повредени најмалку 20 лица, меѓу кои пет деца, соопшти синоќа шефот...

Попладне пороен дожд и грмежи

Времето денеска претпладне ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Oд пoпладневните часови на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и...

Њујорк Тајмс: Најголеми улични демонстрации во Србија по соборувањето на Милошевиќ

  Протестите во Србија поради минатомесечните масовни престрелки се претворија во најголемите улични демонстрации во Белград во саботата откако демонстрантите го соборија Слободан Милошевиќ од...