Саудиска Арабија посериозно ја развива својата нуклеарна програма

Саудиска Арабија ја објави својата посветеност на изградбата на нуклеарна програма, како и ветување дека ќе овозможи поголем надзор над инспекторите за атомска енергија, бидејќи се обидува да стане поважен играч на меѓународната сцена.

Министерот за енергетика на Саудиска Арабија рече дека неговата земја ќе премине кон многу посилни заштитни мерки и инспекции од Меѓународната агенција за атомска енергија, нуклеарна чуварка на ОН, отколку што правеше претходно. Според Протоколот за мали количини (SQP) на Агенцијата, МААЕ ги ослободува земјите со малку или без нуклеарен материјал од многу инспекции и барања за транспарентност.

„Кралството неодамна одлучи да го укине својот протокол за мали количини и да се придвижи кон спроведување на сеопфатен договор за заштитни мерки“, рече саудискиот министер за енергија принцот Абдулазиз бин Салман Ал Сауд за време на годишната конференција на МААЕ во Виена.

Тој додаде дека Кралството е посветено на највисоките стандарди на транспарентност и доверливост со својата политика за атомска енергија.

Со години, Надзорната агенција го турка кралството и другите земји од SQP да се префрлат на Договорот за сеопфатни заштитни мерки (CSA).

Саудискиот престолонаследник Мохамед бин Салман во неодамнешното опширно интервју за „Фокс њуз“ изјави дека ако Иран развие нуклеарно оружје, тоа ќе го направи и Саудиска Арабија. Тој првпат го кажа истото тврдење во интервју за CBS во 2018 година.

Кралството под Мохамед бин Салман направи чекори во подигнувањето на својата позиција како глобален играч, од домаќин на Г20 и посредување меѓу Русија и Украина до инвестирање милијарди долари во глобални спортски договори и големи настани.

Ги покажа своите мускули како таканаречена „средна сила“, поставувајќи се себеси како дипломатски актер способен да влијае на нејзините односи со Западот и Русија и Кина за своја корист. Нуклеарната програма уште повеќе би ја подигнала таа позиција.

ПОСЛЕДНИ

Кога Гвардиола бил понуден на Црвена Звезда…

Не како тренер, туку како фудбалер…Гвардиола беше нуден на Црвена Звезда…На почетокот на сезоната 2005/06, кога црвено-белите започнаа целосна реконструкција со нов претседател...

15-годишно девојче силувано во Делчево

На 07.12.2023 полициски службеници од Полициската станица Делчево го лишиле од слобода Г.В.(38) од Делчево. Тој се сомничи дека силувал малолетничка.Во координација со Јавен...

Полицијата го расчисти случајот во Карбинци, нема елементи на кривично дело

СВР Штип во содејство со Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за општ и насилен криминал при Бирото за јавна безбедност и СВР Скопје...

Маричиќ: Уставните измени се единствен услов за продолжување на нашиот пат кон ЕУ

Со успешното завршување на скрининг процесот, до крајот на месецов до ЕУ ќе треба да ги доставиме клучните документи за отворање на преговорите по...