Саудијците кои го купија Њукасл ја финансирале компанијата која го купи Челзи!?

Британскиот „Дејли Мејл“ пренесува интересни информации за поврзаноста помеѓу Челзи и Њукасл. Овој медиум објави дека сопствениците на Њукасл уплаќалае пари во компанијата која купи 60% од акциите на Челзи.

„Јавниот инвестициски фонд на Саудиска Арабија“ (ПИФ) кој го купи Њукасл за 350 милиони фунти бил де лод инвеститорите во компанијата Клиарлејк, новиот мнозински сопственик на Челзи. Во прашање биле сууми од милијарди фунти, кои Саудицијте ги вложувале во компанијата.

Но, исто така извори од Челзи тврделе дека тие пари немале никаков контакт со клубот  и дека сопствениците на Њукасл немаат ниту најмала вклученост во менаџирањето на клубот од страна на Клиарлејк.

Сепак, секако дека после ваквите информации случајот и детално ќе се истражува и ќе се утврдува дали се е чисто или пак постои некаков конфликт на интереси.

Коментари
ПОСЛЕДНИ

Американците обезбедија „Гепарди“ – самоодни противвоздушни системи што итно ѝ се потребни на Украина

Американската војска и додели на компанија со седиште во Флорида договор вреден нешто повеќе од 118 милиони долари за снабдување на украинската војска дополнителни...

Пендаровски на инаугурација на Ердоган

Претседателот Стево Пендаровски, на 3 јуни 2023 година, сабота, во Анкара ќе присуствува на свечена церемонија на стапување на должност на претседателот на Турција,...

СДСМ: Мицкоски стои пред одлука, дали ќе ја поддржи европската иднина или ќе го следи патот на Груевски

По 17 години чекање, нашата држава ги започна преговорите со ЕУ и има историска шанса за брз напредок во евроинтеграциите. За реализација на оваа...

Османи и Агелер со заедничко видеообраќање за годишнината од стратешкиот дијалог: Претстојат тешки одлуки, но САД се вашиот најголем пријател, порача амбасадорката

Како стратешки партнери ни претстојат бројни активности со цел адресирање на предизвиците на земјава како што е натамошното зајакнување на нашиот автентичен модел на...