САД прогласува вонредна состојба поради појава на мајмунски сипаници

Соединетите држави ќе прогласат вонредна состојба во јавното здравство за да го засилат одговорот на епидемијата на мајмунски сипаници што зарази повеќе од 6.600 Американци, изјавија официјални лица кои побараа анонимност. Вонредната состојба ќе ослободи федерални пари и други ресурси за борба против вирусот. Декларацијата доаѓа откако администрацијата на претседателот Џо Бајден се соочи со критики поради недостапноста на вакцина против мајмунски сипаници. Клиниките во големите градови како Њујорк и Сан Франциско велат дека не примиле доволно вакцина од две дози за да ја задоволат побарувачката.

 

Белата куќа соопшти дека ставила на располагање повеќе од 1,1 милион дози и помогнала да се зголеми домашниот дијагностички капацитет на 80.000 тестови неделно. Најавата доаѓа три дена откако администрацијата на Бајден ги именуваше највисоките функционери од Федералната агенција за управување со вонредни состојби и Центрите за контрола и превенција на болести да служат како координатори на Белата куќа во борбата против појавата на мајмунски сипаници.

ПОСЛЕДНИ

Ова се најплатените играчи во Премиер лигата, Де Брујне на врвот

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQФудбалерот на Манчестер сити, Кевин Де Брујне е најплатениот играч во Премиер лигата.Белгиецот со околу...

Проблем за Баерн: Повредата на Гнабри е сериозна

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQБаерн Минхен лесно ја заврши работата во Купот на гостувањето кај Пројзен Минстер,...

Саудиска Арабија посериозно ја развива својата нуклеарна програма

Саудиска Арабија ја објави својата посветеност на изградбата на нуклеарна програма, како и ветување дека ќе овозможи поголем надзор над инспекторите за атомска енергија,...

Приведен шверцер на мигранти од Струга, пронајдени 33 лица

Денеска, во 11.30 часот, полициски службеници од РЦ за ГР „Југ“ – ПС за ГП и ГН Богородица, во близина на бензинска пумпа на...