Ружди е критично: „На респиратор е, црниот дроб му е прободен. Најверојатно ќе изгуби око“

Познатиот автор од индиско потекло Салман Ружди, кој помина години криејќи се откако иранските власти ги повикаа муслиманите да го убијат поради неговото пишување, беше избоден со нож во главата, вратот и торзото за време на предавање во Њујорк во петокот и со хеликоптер беше пренесен во болница, соопшти полицијата.

ПИСАТЕЛОТ САЛМАН РУЖДИ ИЗБОДЕН НА ПРЕДАВАЊЕ ВО ЊУЈОРК - Сакам Да Кажам

По операцијата, која траела неколку часа, Ружди е на респиратор и не може да зборува. Писателите и политичарите ширум светот го осудија нападот врз Ружди.

„Вестите не се добри“, напиша Ендрју Вајли, неговиот агент, преку е-маил. „Салман најверојатно ќе го загуби едното око. Нервите во раката му се пресечени, а црниот дроб му е прободен и оштетен“, додаде тој.

Ружди (75), кој беше претставуван од организаторот на настанот, беше избоден со нож на сцената на институтот Чаутаука во западен Њујорк, каде што требаше да им зборува на стотиците собрани за уметничката слобода. Запрепастените посетители помогнале да се отстрани напаѓачот од Ружди, кој паднал на подот.

Полицаец од државната полиција на Њујорк, кој го обезбедувал настанот, го уапсил напаѓачот. Полицијата го идентификуваше осомничениот како Хади Матар, 24-годишен од Фервју, Њу Џерси, кој купил билет за настанот.

„Човекот, не знам од каде, скокна на бината и го нападна, задавајќи му удари на градите и вратот“, изјави Бредли Фишер, кој бил во публиката, додавајќи дека луѓето „врескаа и плачеа“. Лекар од публиката се грижел за Ружди додека не пристигна брзата помош, соопшти полицијата.

Хенри Рис, модераторот на настанот, се здоби со полесна повреда на главата. Полицијата соопшти дека соработува со федералните истражители за да го утврдат мотивот, но не го опиша употребеното оружје.

Советникот за национална безбедност на Белата куќа Џејк Саливан го опиша инцидентот како „ужасен“. „Благодарни сме им на граѓаните и на оние кои први реагираа за така брзо да му помогнат“, напиша тој на Твитер.

ПОСЛЕДНИ

Ова се најплатените играчи во Премиер лигата, Де Брујне на врвот

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQФудбалерот на Манчестер сити, Кевин Де Брујне е најплатениот играч во Премиер лигата.Белгиецот со околу...

Проблем за Баерн: Повредата на Гнабри е сериозна

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQБаерн Минхен лесно ја заврши работата во Купот на гостувањето кај Пројзен Минстер,...

Саудиска Арабија посериозно ја развива својата нуклеарна програма

Саудиска Арабија ја објави својата посветеност на изградбата на нуклеарна програма, како и ветување дека ќе овозможи поголем надзор над инспекторите за атомска енергија,...

Приведен шверцер на мигранти од Струга, пронајдени 33 лица

Денеска, во 11.30 часот, полициски службеници од РЦ за ГР „Југ“ – ПС за ГП и ГН Богородица, во близина на бензинска пумпа на...