Руските окупатори бегаат од змискиот остров Змијини во Украина

Украинските воени сили успешно завршија уште една етапа од воената операција на змискиот остров Змијини. Русите ги евакуираа остатоците од нивниот гарнизон. Изјавата беше објавена од Градскиот совет на Одеса, на платформата Телеграм, пренесува Укринформ.

„Синоќа, успешно беше  завршена уште една етапа од воената операција со нашите ракетни и артилериски единици кои започнаа напади на змискиот остров Змијини. Непријателот набрзина ги евакуираше остатоците од нивниот гарнизон користејќи два брзи чамци и, најверојатно, го напушти островот, пишува во во извештајот.

На Змијини сè уште има пожар, а се слушаат и експлозии. Конечните резултати од воената операција допрва ќе се соопштуваат.

Во  воената операција на островот Змијини, вооружените сили на Украина го уништија рускиот радарски систем, неколку ракетни и вооружени системи за воздушна одбрана Панцир-С1, како и друга воена опрема и припадници на руската војска.

Руското министерство за одбрана пак, објави дека руските сили се повлекле од Змискиот остров во близина на украинскиот брег во Црното Море како „знак на добра волја“.

„Овој потег покажува дека Русија не ги попречува напорите на Обединетите нации за организирање хуманитарен коридор за извоз на земјоделски производи од Украина“, се вели во соопштението на МО на Русија.

Рускиот окупатор на 25 февруари го зазеде островот, еден ден по почетокот на руската инвазија на Украина. Сите 13 украински граничари беа убиени, одбивајќи да се предадат. Посмртно беа одликувани со  титулата „Херој на Украина“.

Обработка: И. Т. З.

ПОСЛЕДНИ

СДСМ: Мицкоски стои пред одлука, дали ќе ја поддржи европската иднина или ќе го следи патот на Груевски

По 17 години чекање, нашата држава ги започна преговорите со ЕУ и има историска шанса за брз напредок во евроинтеграциите. За реализација на оваа...

Османи и Агелер со заедничко видеообраќање за годишнината од стратешкиот дијалог: Претстојат тешки одлуки, но САД се вашиот најголем пријател, порача амбасадорката

Како стратешки партнери ни претстојат бројни активности со цел адресирање на предизвиците на земјава како што е натамошното зајакнување на нашиот автентичен модел на...

Чави откри кога Меси ќе донесе одлука каде да продолжи

Што ќе се случува во последното коло во Серија А, Ла Лига и Лига 1 ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=QLKC01XSZ7ITренерот на Пари Сен Жермен, Кристоф Галтие на...

Ништо од Баерн: Роналдо откри каде ќе игра следната сезона

Што ќе се случува во последното коло во Серија А, Ла Лига и Лига 1 ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=QLKC01XSZ7IИако се поврзуваше со враќање во Европа, поточно...