Роџер Вотерс со отворено писмо и до Путин откако Полска ги откажа неговите концерти поради коментарите за Украина

Во текот на викендот, два концерти на Роџер Вотерс, кои требаше да се одржат во Полска следната година, беа откажани од полските власти поради отвореното писмо што музичарот го упати до првата дама на Украина, Олена Зеленска.

Вотерс упати и отворено писмо до рускиот претседател Владимир Путин. „Почитуван претседателе Путин, откако Руската Федерација ја нападна Украина на 24-ти февруари оваа година, се обидов да го искористам моето мало влијание за да охрабрам прекин на огнот и дипломатско решение што ќе одговора на безбедносните потреби и на Украина и на Руската Федерација“, напиша тој.

Отвореното писмо на Роџер Вотерс до Владимир Путин:

„Почитуван претседателе Путин, откако Руската Федерација ја нападна Украина на 24-ти февруари оваа година, се обидов да го искористам моето мало влијание за да поттикнам прекин на огнот и дипломатско решение што ќе ги задоволи безбедносните потреби и на Украина и на Руската Федерација. Во тој потфат напишав две отворени писма до г-ѓа Олена Зеленска, сопругата на украинскиот претседател. Овие писма се лесно достапни на интернет.

Сè почесто ме замолуваат да ви пишам и вам, па еве. Прво, дали сакате да видите крај на оваа војна? Ако сте подготвени и одговорите „Да, ве молам“, тоа веднаш би ги олеснило работите. Исто така , ако излезете и кажете: „Руската Федерација нема натамошен територијален интерес надвор од безбедноста на рускојазичното население на Крим, Доњецк и Луганск“, и тоа би помогнало.

Ова го велам затоа што познавам некои луѓе кои мислат дека сакате да ја прегазите цела Европа, почнувајќи од Полска и останатите балтички земји. Ако го правите тоа, тогаш е.. се, и можеби сите ќе престанеме да ја играме очајно опасната игра на нуклеарно пилешко, со кое јастребите од двете страни на Атлантикот изгледаат толку удобно. Да. Проблемот е што јас имам деца и внуци, а исто така и повеќето мои браќа и сестри ширум светот и никој од нас не би сакал тој исход. Затоа, ве молам г-дин Путин, удоволете ми и осигурај те го тоа.

Добро, назад на масата, ако правилно ги прочитав вашите претходни говори, би сакале да преговарате за состојба на неутралност за суверена соседна Украина? Дали е тоа точно? Под претпоставка дека може да се преговара за таков мир, ќе мора да се вклучи апсолутно обврзувачки договор никогаш повеќе да не се напаѓа никого. Знам, знам, САД и НАТО ги напаѓаат другите суверени земји за капка, или за неколку барели нафта, но тоа не значи дека треба. Вашата инвазија на Украина ме изненади целосно, беше грозоморна војна на агресија, испровоцирана или не.

Кога г-ѓа Зеленска ми одговори преку Твитер, бев многу изненаден и силн трогнат. Доколку ми одговорите, силно ќе ве почитувам поради тоа и ќе го сфатам како почесен потег во вистинската насока кон одржлив мир“.

ПОСЛЕДНИ

Меси испратен со свирежи, тој имаше одговор за фановите🎥

Што ќе се случува во последното коло во Серија А, Ла Лига и Лига 1 ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=QLKC01XSZ7IЛионел Меси синоќа го одигра својот последен натпревар...

Османи објави план од 9 чекори за нормализација на ситуацијата во Косово

Претседавачот со ОБСЕ, министерот Бујар Османи, објави план во девет чекори за деескалација и нормализација на тензиите на северот на Косово. Планот, како што се...

Во експлозија кај Днепар 20 повредени, меѓу кои пет деца

Руска ракета погоди двокатна станбена зграда во близина на Днепар, при што се повредени најмалку 20 лица, меѓу кои пет деца, соопшти синоќа шефот...

Попладне пороен дожд и грмежи

Времето денеска претпладне ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Oд пoпладневните часови на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и...