Решен е проблемот со струјата, Ибрахими со друга добра вест: За некое време ќе го решиме и проблемот со водата!

Говорејќи за проблемот со струјата со кој со недели се соочуваа жителите на Аралиново, првиот човек на Арачиново, градоначалникот Ридван Ибрахими во интервју за index.mk изјави дека проблемот е повеќе политички. Тој понатаму додаде дека освен политички проблем, тоа е и лошо менаџирање од страна на раководството на ЕВН.

„Има такви размислувања за кои јас лично кажав дека се прилично политички. Со други зборови, за целото историско минато на Арачиново, мислам дека другите постојано се обидуваат да не обвинат дека овде нема ред, нема дисциплина и такви работи. Напротив, мислам дека минатото на Арачиново зборува нешто сосема друго, а за тоа побарав да седнеме и да разговараме за тоа што доживеавме, што сме поминале и до каде сакаме да стигнеме како Арачиново“, изјави првично Ибрахими за Индекс. mk.

Тој уште еднаш повтори дека енергетскиот проблем е поради лошото менаџирање на ЕВН и посака такво нешто да не се повтори ниту во Арачиново, ниту во други места.

Тој рече дека покрај енергетскиот проблем, жителите на Арачиново  извесно време нема да имаат проблем со водата за пиење, проектот кој според Ибрахими е во тек , исто така истакна дека чешмите во Арачиново ќе течат безбедно за пиење, ќе има вода по две децении. Тој зборуваше и за проектот за канализацијата како и за отворениот канал во кој „за жал“ тече канализација.

За повеќе проследете го интервјуто на Ибрахими на indeks.mk

ПОСЛЕДНИ

Руските дезинформации за уништен „Леопард“ со германски екипаж во македонските медиуми виа Б-92

Во очај да покаже какви – такви резултати на бојното поле, соочено со постојани загуби на територии, жива сила и воена опрема, како и...

Елмас добива нов тренер во Наполи?

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQTимот на Наполи игра прилично слабо од почетокот на сезоната, а претседателот Аурелио...

Меѓународен ден на Бошњаците/ Доко: Да работиме заедно за попрогресивна земја

Скопје, 26 септември – 28 септември – Меѓународниот ден на Бошњаците денеска во Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците беше одбележан преку организирана...

Древен гроб на Маите пронајден во текот на изградба на железница во Мексико

Мексиканските археолози откопаа богато украсени остатоци од човечки скелет во гробница стара повеќе од илјада години, во област каде што работниците ја завршуваат изградбата...