Ременски: Самоил бил Ерменец, браќата Кирил и Методиј – Византијци

Поранешната пратеничка и потпретседателка на СДСМ, Фросина Ременски даде свое видување и реакција на дебатите кои се водат во јавноста по вчерашното усвојување на Заклучоците на мешовитата македонско-бугарска историска комисија.

Според неа, Цар Самоил бел Еременец, додека браќата Кирил и Методиј биле византијци.

The post Ременски: Самоил бил Ерменец, браќата Кирил и Методиј – Византијци appeared first on Локално.

ПОСЛЕДНИ

Меси испратен со свирежи, тој имаше одговор за фановите🎥

Што ќе се случува во последното коло во Серија А, Ла Лига и Лига 1 ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=QLKC01XSZ7IЛионел Меси синоќа го одигра својот последен натпревар...

Османи објави план од 9 чекори за нормализација на ситуацијата во Косово

Претседавачот со ОБСЕ, министерот Бујар Османи, објави план во девет чекори за деескалација и нормализација на тензиите на северот на Косово. Планот, како што се...

Во експлозија кај Днепар 20 повредени, меѓу кои пет деца

Руска ракета погоди двокатна станбена зграда во близина на Днепар, при што се повредени најмалку 20 лица, меѓу кои пет деца, соопшти синоќа шефот...

Попладне пороен дожд и грмежи

Времето денеска претпладне ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Oд пoпладневните часови на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и...