Регистрирани 134 нови случаи на Ковид-19

Во изминатите 24 часа се регистрирани 134 нови случаи на Ковид-19 од направени 912 тестови. Истовремено регистрирани се 144 оздравени пациенти, но и едно починато лице.

-Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 912 тестови, а регистрирани се 134 нови случаи на КОВИД-19. Од нив во Скопје – 63, во Битола – 13, во Крива Паланка – 7, во Кавадарци – 6, Ресен и Крушево – по 5, во Прилеп и Гостивар – по 4, во Куманово, Струга, Берово и Кратово – по 3, во Велес, Штип, Кочани и Гевгелија – по 2, во Тетово, Охрид, Струмица, Кичево, Неготино, Делчево и Македонски Брод – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (134), регистрирани се 33 реинфекции.

Регистрирани сe 144 оздравени пациенти од: Скопје – 81, Битола – 8, Штип – 7, Прилеп и Куманово – по 6, Велес и Кочани – по 5, Гостивар и Струмица – по 4, Крива Паланка, Кавадарци, Неготино и Радовиш – по 3, Ресен, Гевгелија, Тетово, Охрид, Кичево и Македонски Брод – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа пријавено е едно починато лице, од Куманово (65г). Лицето е починато во болнички услови. Согласно, Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, регистрирани се две починати лица, од Струмица (74г) и Виница (76г). Едно лице е починато во болнички и едно лице во домашни услови. Лицата за починати се пријавени во период од 29.08. – 31.08.2022

Направени се 912 тестови: ИЈЗ-107, ЦЈЗ Скопје-60, ЦЈЗ Битола-26, ЦЈЗ Прилеп-7, ЦЈЗ Тетово-9, ЦЈЗ Куманово-14, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-4, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–2, Институт за микробиологија–42, Жан Митрев (Филип Втори)-7, Авицена-21, Биотек-90, Систина-29, лабораторија Лаор-0, Синлаб-10, Ремедика-5, Плодност-5, Генеа-0, Никоб Лаб-17, ВФВ Медикал-8, Ели Медика Плус-6, Ројал Медика–0, Спектра-ММ-2, Рапид Лаб–1, Жан Митрев Струмица–3, Нова Лаб Дијагностика–4, Рамус-3, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 430.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна: Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно) Скопје      160454, Активни   586 Куманово    18128, Активни    34 Битола      17833, Активни    105 Прилеп      15403, Активни    49 Тетово      14432, Активни    49 Кавадарци   12008, Активни    42 Велес 10744, Активни    31 Гостивар    10268, Активни    17 Охрид 10267, Активни    69 Струмица    8764, Активни     10 Штип  8716, Активни     27 Кичево      6058, Активни     21 Кочани      5533, Активни     26 Струга      5169, Активни     16 Гевгелија   4860, Активни     13 Неготино    4121, Активни     9 Ресен 3012, Активни     16 Радовиш     2828, Активни     14 Свети Николе      2791, Активни     10 Крива Паланка     2647, Активни     16 Делчево     2172, Активни     46 Берово      1860, Активни     26 Дебар 1811, Активни     4 Валандово   1596, Активни     3 Виница      1479, Активни     7 Пробиштип   1299, Активни     2 Кратово     1109, Активни     10 Богданци    1099, Активни     3 Крушево     1032, Активни     13 Демир Хисар 925, Активни      1 Македонски Брод   796, Активни      7 Демир Капија      629, Активни      1 Македонска Каменица     534, Активни      3 Пехчево     515, Активни      1 Дојран      369, Активни      0. Досега во земјата се направени вкупно 2.155.983 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 341.261, бројот на оздравени пациенти е 330.472, на починати е 9.502, а бројот на активни случаи изнесува 1.287.

ПОСЛЕДНИ

Американците обезбедија „Гепарди“ – самоодни противвоздушни системи што итно ѝ се потребни на Украина

Американската војска и додели на компанија со седиште во Флорида договор вреден нешто повеќе од 118 милиони долари за снабдување на украинската војска дополнителни...

Пендаровски на инаугурација на Ердоган

Претседателот Стево Пендаровски, на 3 јуни 2023 година, сабота, во Анкара ќе присуствува на свечена церемонија на стапување на должност на претседателот на Турција,...

СДСМ: Мицкоски стои пред одлука, дали ќе ја поддржи европската иднина или ќе го следи патот на Груевски

По 17 години чекање, нашата држава ги започна преговорите со ЕУ и има историска шанса за брз напредок во евроинтеграциите. За реализација на оваа...

Османи и Агелер со заедничко видеообраќање за годишнината од стратешкиот дијалог: Претстојат тешки одлуки, но САД се вашиот најголем пријател, порача амбасадорката

Како стратешки партнери ни претстојат бројни активности со цел адресирање на предизвиците на земјава како што е натамошното зајакнување на нашиот автентичен модел на...