Путин порача дека Русија ќе ја продлабочува соработката со Србија

Русија ќе продолжи да ја продлабочува соработката со Србија и ќе ја поддржува нејзината територијална целост, изјави во вторникот рускиот претседател Владимир Путин на церемонијата на врачување на агреманите на амбасадорите во Москва, додавајќи дека редовно разговара со српскиот претседател Александар Вучиќ.

„Русија и Србија ги поврзува стратешкото партнерство потпирајќи се на традицијата на пријателството, културната, духовната и историската блискост на нашите братски народи. Редовно разговарам со претседателот Вучиќ, во текот на директните состаноци и телефонски разговори, за клучните прашање на натамошниот развој на соработката“, изјавил Путин кого го цитира информативниот портал Sputnik.

Путин, исто така, истакнал дека Русија ќе продолжи да ја поддржува Србија во заштитата на нејзиниот суверенитет и територијална целост.

„Во рамките на меѓународното право, потпирајќи се на Резолуцијата 1244 на Советот за безбедност при ОН, ќе продолжиме да им пружаме на напите српски пријатели сестрана помош во борбата за легитимните права и интереси на Србија, заштитата на нејзиниот државен суверенитет и територијален интегритет“ порачал Путин.

На свеченоста присуствувал и амбасадорот на Србија во Москва, Момчило Бабиќ, наведува Sputnik.

Србија на меѓународната сцена води независна и вонблоковска политика, во Обединетите нации се приклучи на земјите кои ја осудија руската инвазија во Украина и ги истакнува стратешките определи за членство во Европската унија, но истовремено не сака да ги наруши традиционалните пријателства со Кина и со Русија од која добива енергенси по поволни цени, поради што трпи константни притисоци од Западот, вклучително и во однос со нејзината поранешна јужна покраина Косово и Метохија која еднострано во 2008 година прогласи независност со западна поддршка.

ПОСЛЕДНИ

Чави откри кога Меси ќе донесе одлука каде да продолжи

Што ќе се случува во последното коло во Серија А, Ла Лига и Лига 1 ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=QLKC01XSZ7ITренерот на Пари Сен Жермен, Кристоф Галтие на...

Ништо од Баерн: Роналдо откри каде ќе игра следната сезона

Што ќе се случува во последното коло во Серија А, Ла Лига и Лига 1 ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=QLKC01XSZ7IИако се поврзуваше со враќање во Европа, поточно...

Шпанците тврдат: Барселона наскоро ќе биде исфрлена од европските натпреварувања!

Што ќе се случува во последното коло во Серија А, Ла Лига и Лига 1 ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=QLKC01XSZ7IКако што објавија шпански и неколку англиски медиуми,...

Очекувано: Спалети најдобар тренер во Серија А

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusТренерот на Наполи, Лучијано Спалети очекувано и заслужено беше избран за тренер на сезоната во Серија А.Спалети успеа...