Првиот брод со жито од Украина денеска заминува за Либан

Првиот брод натоварен со жито ќе го напушти пристаништето во Одеса денеска во 8:30 часот по локално време, јави турската приватна телевизија НТВ.   Турското Министерство за одбрана информира дека тоа било договорено по интензивната работа на Заедничкиот координативен центар во Истанбул и разговорите на турскиот министер за одбрана Хулуси Акар со министрите и релевантните земји. Во соопштението се вели дека бродот „Разони“ под знамето на Сиера Леоне бил натоварен  и плови за Либан според договорот потпишан во Истанбул на 22 јули меѓу Турција, Руската Федерација, Украина и Обединетите нации, со кој се обезбедува безбеден извоз на жито и прехранбени производи. од украинските пристаништа. Договорот предвидува отворање на три украински пристаништа – Одеса, Черноморск и Јужни – за житото, кое не може да се извезува поради тековната шестмесечна војна меѓу Русија и Украина. Одделно, во Истанбул е формиран Заеднички координативен центар, кој ќе го прегледа товарот.

ПОСЛЕДНИ

Руските дезинформации за уништен „Леопард“ со германски екипаж во македонските медиуми виа Б-92

Во очај да покаже какви – такви резултати на бојното поле, соочено со постојани загуби на територии, жива сила и воена опрема, како и...

Елмас добива нов тренер во Наполи?

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQTимот на Наполи игра прилично слабо од почетокот на сезоната, а претседателот Аурелио...

Меѓународен ден на Бошњаците/ Доко: Да работиме заедно за попрогресивна земја

Скопје, 26 септември – 28 септември – Меѓународниот ден на Бошњаците денеска во Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците беше одбележан преку организирана...

Древен гроб на Маите пронајден во текот на изградба на железница во Мексико

Мексиканските археолози откопаа богато украсени остатоци од човечки скелет во гробница стара повеќе од илјада години, во област каде што работниците ја завршуваат изградбата...