Прв смртен случај од мајмунски сипаници потврден во Шпанија

Шпански државјанин е првиот Европеец кој почина од мајмунски сипаници. Ова го соопшти Министерството за здравство на Мадрид.

Во Шпанија е потврден прв потврден смртен случај од мајмунски сипаници. Ова го соопшти шпанското Министерство за здравство, додавајќи дека моментално во земјата има 4.298 случаи на заразени лица. Од 3.750 пациенти чии информации се достапни, 20 се хоспитализирани, а еден починал.

Меѓу болните има 4.081 маж и 64 жени, а полот на тројца не е соопштен. Возраста се движи од 10 месеци до 88 години, со просек од 37 години.

ПОСЛЕДНИ

Меси испратен со свирежи, тој имаше одговор за фановите🎥

Што ќе се случува во последното коло во Серија А, Ла Лига и Лига 1 ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=QLKC01XSZ7IЛионел Меси синоќа го одигра својот последен натпревар...

Османи објави план од 9 чекори за нормализација на ситуацијата во Косово

Претседавачот со ОБСЕ, министерот Бујар Османи, објави план во девет чекори за деескалација и нормализација на тензиите на северот на Косово. Планот, како што се...

Во експлозија кај Днепар 20 повредени, меѓу кои пет деца

Руска ракета погоди двокатна станбена зграда во близина на Днепар, при што се повредени најмалку 20 лица, меѓу кои пет деца, соопшти синоќа шефот...

Попладне пороен дожд и грмежи

Времето денеска претпладне ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Oд пoпладневните часови на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и...