Протест на противниците на Европрајд во Белград, со икони, распетија и слики на Путин (ФОТО)

Учесниците на митингот „Литија за спас на Србија“, кои велат дека се посветени на традиционалните вредности и се против промоцијата на правата на ЛГБТ и парадите, поминаа низ главните улици на Белград ден по претседателот на Србија најави откажување на Европрајд.

Мирисот на темјан и пеењето црковни песни го означија почетокот на собирот пред Соборниот храм во Белград.

Насобраните, меѓу нив и десетина луѓе во свештеничка облека, оттаму тргнаа кон храмот Свети Сава низ улиците затворени за сообраќај.

Тие носеа слогани, икони, распетија, а некои дури и слики од рускиот претседател Владимир Путин.


Ова е втор голем собир на отворено на групи и организации што се противат на одржувањето на Европрајд во Белград.

Пред две недели, на 14 август, во Белград се собраа неколку илјади луѓе, а ги поддржаа и некои опозициски партии, како Двери.

Ивица Божиќ од здружението Антиглобалисти Србија, за кого српскиот претседател Александар Вучиќ рече дека е „осуден за семејно насилство и трговија со дрога“, најави дека ќе се соберат и на 17 септември, кога требаше да се одржи Парадата на гордоста, во рамките на неделата на Европрајд.

„Се организиравме за да ставиме до знаење дека нема да се согласиме да ја одложиме геј парадата, туку нормално да се забрани“, вели Божиќ.

Вучиќ во саботата изјави дека Европрајд „се откажува или се одложува“.

Владата на Србија подоцна објави дека „во моментов нема безбедносни услови“ за меѓународна манифестација посветена на правата на ЛГБТ што ќе се одржи во Белград.

„Одредени екстремистички групи би можеле да го искористат и злоупотребат овој настан и волјата на Србија да го организира, со цел дополнително да ги зголемат тензиите и да ја доведат Србија во нестабилност“, се наведува во соопштението.

Организаторите на Европрајд одговорија дека државата не може да го откаже митингот, туку само да го забрани, но дека таквата одлука би била неуставна.

„Европрајд ќе се одржи“, порачаа тие.


Банатскиот епископ на Српската православна црква Никанор, познат во јавноста по своите екстремни ставови против ЛГБТ-лицата, пред толпата изјави дека „желбата, пораката и препораката е аномалиите кои бесрамно се нарекуваат парада, да не се случат во наредните стотина години“.

„Ако дојде време да излеземе вака и да застанеме пред оние што имаат намера да ги уништат вредностите на Србија, тогаш ќе ги изречеме казните што ги заслужуваат – анатема и проклетство“, рече епископот на СПЦ.

Српската православна црква, која во саботата ја поздрави одлуката за откажување на Европрајд, не ги коментираше ставовите на Никанор, исто како и пред две недели кога тој рече дека ќе го проколне „секој што организира и учествува во нешто такво“.

„Толку можам, ако имав оружје, и таа сила ќе ја употребев, но го немам“, изјави тогаш Никанор.

Организаторите на Европрајд поднесоа жалба против епископот за смртни закани и поттикнување насилство врз ЛГБТ-лицата.

ПОСЛЕДНИ

Руските дезинформации за уништен „Леопард“ со германски екипаж во македонските медиуми виа Б-92

Во очај да покаже какви – такви резултати на бојното поле, соочено со постојани загуби на територии, жива сила и воена опрема, како и...

Елмас добива нов тренер во Наполи?

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQTимот на Наполи игра прилично слабо од почетокот на сезоната, а претседателот Аурелио...

Меѓународен ден на Бошњаците/ Доко: Да работиме заедно за попрогресивна земја

Скопје, 26 септември – 28 септември – Меѓународниот ден на Бошњаците денеска во Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците беше одбележан преку организирана...

Древен гроб на Маите пронајден во текот на изградба на железница во Мексико

Мексиканските археолози откопаа богато украсени остатоци од човечки скелет во гробница стара повеќе од илјада години, во област каде што работниците ја завршуваат изградбата...