Променливо облачно – Временска прогноза за 1.10.2022

Првиот ден од месец октомври носи променливо облачно време. Што значи ќе има и сончеви периоди, но со повремени локални врнежи од дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец.

Минимална температура

6 Берово, 7 Попова Шапка, 8 Битола, 9 Крива Паланка, 10 Маврови Анови, Прилеп, Демир Капија, Крушево, 11 Скопје-Петровец, Тетово, Охрид, Струмица, 12 Штип, Гевгелија, Куманово, 13 Скопје-Зајчев Рид, Претор, Виница, 16 Дојран.

Температура на вода, измерена во 7.30 часот

Охридско Езеро 19.0, Преспанско Езеро 17.0, Дојранско Езеро 24.6.

 

ПОСЛЕДНИ

Османи објави план од 9 чекори за нормализација на ситуацијата во Косово

Претседавачот со ОБСЕ, министерот Бујар Османи, објави план во девет чекори за деескалација и нормализација на тензиите на северот на Косово. Планот, како што се...

Во експлозија кај Днепар 20 повредени, меѓу кои пет деца

Руска ракета погоди двокатна станбена зграда во близина на Днепар, при што се повредени најмалку 20 лица, меѓу кои пет деца, соопшти синоќа шефот...

Попладне пороен дожд и грмежи

Времето денеска претпладне ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Oд пoпладневните часови на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и...

Њујорк Тајмс: Најголеми улични демонстрации во Србија по соборувањето на Милошевиќ

  Протестите во Србија поради минатомесечните масовни престрелки се претворија во најголемите улични демонстрации во Белград во саботата откако демонстрантите го соборија Слободан Милошевиќ од...