Програма на вториот самит на првите дами и господа: Украина и светот – Иднината (повторно) ја градиме заедно

23 јули е 150-тиот ден од руската брутална агресивна војна на територијата на Украина. Војната која принуди милиони Украинци да бараат засолниште и нов дом. Војната, која ги уништува градовите и инфраструктурата, им одзема на Украинците квалитетно образование, лекови по цена и социјални услуги.

Неговото деструктивно влијание влијаеше на сите сфери на животот. Но, најболната загуба на Украина е загубата на луѓе. Војната го става здравиот и сеопфатен развој и самореализација на личноста на чекање додека фокусот се префрла на преживување.

Вториот самит на првите дами и господа е дизајниран уште еднаш да го привлече вниманието на светот кон војната што се одвива веќе петти месец во центарот на Европа. Главната тема на овогодинешниот настан ќе биде човекот. На крајот на краиштата, токму зачувувањето и обновувањето на човечкиот капитал е клучот за успешното закрепнување на земјата.

Во исто време, Самитот не е само за Украина. Станува збор за секоја земја во светот која веќе го почувствувала или може да го почувствува влијанието на војната и другите глобални кризи.

На Самитот ќе учествува и македонската Прва дама, Елизабета Ѓоргиевска, сопругата на Претседателот Стево Пендаровски, дознава Цивил Медиа од извори во Кабинетот на Претседателот на Украина, Володимир Зеленски.

Програма на настани на вториот самит на првите дами и господа:

18.00-18.50 ПАНЕЛ 3: СПАСИ ГО ДЕТСТВОТО

Како да се врати нормалниот живот на украинските деца кои страдале од војната ќе се дискутира на овој панел. Ќе разговараме за обновување на образовен процес во Украина и најдоброто светско искуство што ќе помогне во ова; образовни иницијативи за украински деца во странство.

18.50-19.40 ПАНЕЛ 4: ОПРАВУВАЊЕ НА ЗДРАВЈЕТО: ФИЗИЧКО И МЕНТАЛНО

Постојаниот стрес предизвикан од војната, загубата на најблиските, домот, стабилност – сето тоа го уништува физичкото и менталното здравје на една нација. Ние ќе разговара за обнова на здраво општество преку обнова на украинското здравствен систем, програми за ментално здравје и рехабилитација, медицински евакуација и најдобрите меѓународни програми за здравствена поддршка.

19.40-20.20 ПАНЕЛ 5: ТАА-ФАКТОР НА ОПОРАВУВАЊЕ

Украинките се исто така на првите линии – и не само во вооружените сили Сили. Тоа се лекари, учителки, волонтери, мајки кои, во условите на војната, даваат се од себе за да бидат во чекор на сите фронтови. Овој панел ќе разговара за специјалната мисија на жената во градењето на современиот свет, женското лидерство за време на војната и неговата улога во повоената реконструкција.

Во 20.20-20.30 КРАЈ НА САМИТОТ

Модератори на Самитот се  Пирс Морган, светски познат новинар, меѓународен водител на ток-шоуа и најпродаван автор и ТВ водителката Хана Хомонаи.

Д.Мишев/ЦИВИЛМЕДИА

ПОСЛЕДНИ

Американците обезбедија „Гепарди“ – самоодни противвоздушни системи што итно ѝ се потребни на Украина

Американската војска и додели на компанија со седиште во Флорида договор вреден нешто повеќе од 118 милиони долари за снабдување на украинската војска дополнителни...

Пендаровски на инаугурација на Ердоган

Претседателот Стево Пендаровски, на 3 јуни 2023 година, сабота, во Анкара ќе присуствува на свечена церемонија на стапување на должност на претседателот на Турција,...

СДСМ: Мицкоски стои пред одлука, дали ќе ја поддржи европската иднина или ќе го следи патот на Груевски

По 17 години чекање, нашата држава ги започна преговорите со ЕУ и има историска шанса за брз напредок во евроинтеграциите. За реализација на оваа...

Османи и Агелер со заедничко видеообраќање за годишнината од стратешкиот дијалог: Претстојат тешки одлуки, но САД се вашиот најголем пријател, порача амбасадорката

Како стратешки партнери ни претстојат бројни активности со цел адресирање на предизвиците на земјава како што е натамошното зајакнување на нашиот автентичен модел на...