Принцот Вилијам им помага на бездомници продавајќи весници (ФОТО)

Британскиот принц Вилијам се присети на добротворната работа на неговата покојна мајка, принцезата Дијана, додека опиша како продажбата на списанија во борбата против бездомништвото на улица во Лондон „му ги отворила очите“. Принцот истакна дека е посветен на тој проблем.

Принцот Вилијам, втор по ред за британскиот трон, беше забележан на почетокот на јуни како го продава списанието „Big Issue“ на улицата Вестминстер, кое го продаваат бездомниците во Британија како начин да заработат пари.

„Имав 11 години кога првпат посетив засолниште за бездомници со мајка ми, која во својот уникатен стил беше решена да расветли еден занемарен, погрешно разбран проблем“, напиша Вилијам во најновото издание на списанието во понеделник.

Andy Parsons/The Big Issue/Handout via REUTERS

Принцезата Дијана, која загина во сообраќајна несреќа во Париз во 1997 година, промовираше и работеше за бројни добротворни организации, подигајќи ја свеста за бездомниците, СИДА-та, загубите и мините.

„Charity Crisis“ проценува дека 227.000 британски домаќинства доживеале бездомништво во 2021 година.

„Иако можеби изгледам како еден од најневеројатните поборници на оваа цел, отсекогаш верував во користењето на мојата платформа за да помогнам да ги раскажам овие приказни и да привлечам внимание и акција кон оние што се борат“, напиша Вилијам.

„Посветен сум да продолжам да правам се што можам за да го расветлам овој решлив проблем не само денес, туку и во месеците и годините што доаѓаат“, рече Вилијам.

ПОСЛЕДНИ

Меси испратен со свирежи, тој имаше одговор за фановите🎥

Што ќе се случува во последното коло во Серија А, Ла Лига и Лига 1 ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=QLKC01XSZ7IЛионел Меси синоќа го одигра својот последен натпревар...

Османи објави план од 9 чекори за нормализација на ситуацијата во Косово

Претседавачот со ОБСЕ, министерот Бујар Османи, објави план во девет чекори за деескалација и нормализација на тензиите на северот на Косово. Планот, како што се...

Во експлозија кај Днепар 20 повредени, меѓу кои пет деца

Руска ракета погоди двокатна станбена зграда во близина на Днепар, при што се повредени најмалку 20 лица, меѓу кои пет деца, соопшти синоќа шефот...

Попладне пороен дожд и грмежи

Времето денеска претпладне ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Oд пoпладневните часови на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и...