Претседателот на ДУИ, Али Ахмети оствари средба со новиот амбасадор на Република Косово, Флоријан Ќехаја

Претседателот на Демократската Унија за Интеграција, г. Али Ахмети денес во Мала Речица оствари средба со новиот амбасадор на Република Косово во Скопје, г. Флоријан Ќехаја.

Претседателот Ахмети во оваа прилика упати честитки за именувањето на г. Ќехаја и ги пренесе неговите убедувања но и на своите сопартијци дека добрата и ефикасна соработка со Република Косово ќе продолжи да се развива со уште поголем интензитет.

Тема на разговор на средбата меѓу претседателот Ахмети и амбасадорот Ќехаја беа и добрите билатерални односи кои се засноваат на взаемна поддршка и отворен дијалог меѓу двете земји.

Дел од разговорот за време на оваа средба беа и инфраструктурните проекти, меѓу кои градежните работи на автопатот Скопје – Блаце, Коридорот 8, патот Тетово – Призрен, како и другите значајни проекти со цел поврзување не само на Северна Македонија со Косово, туку и на целиот Западен Балкан.

Ахмети и Ќехаја разговараа и за проектот „One Stop Shop“ кој наскоро треба да се реализира и преку кој ќе се отстранат граничните премини и ќе се обезбеди поголем капацитет за движење на нашите граѓани.

Воедно, претседателот Ахмети му порача на амбасадорот Ќехаја дека Северна Македонија, односно претставниците на Владата имаат и ќе продолжат да имаат афирмативен став се до членството на Република Косово во сите регионални и Европски организации и иницијативи.

Амбасадорот Ќехаја од негова страна на претседателот Ахмети му ја пренесе својата благодарност и благодарноста на Република Косово за тесната и ефикасна соработка меѓу Северна Македонија и Косово на различни сфери кои се од заеднички интерес.

Ќехаја му се заблагодари на Ахмети и на Демократската Унија за Интеграција за систематската посветеност што ја даваат на институциите на Република Косово кон евроатлантските аспирации и за подготвеноста за споделување на искуствата во овој план.

На завршетокот на оваа средба, двајцата соговорници се согласија дека соработката меѓу двете соседни земји ќе продолжи да се продлабочува, особено во унапредувањето на економската соработка, што е можно побрзото инфраструктурно поврзување и евроатлантските интеграции.

ПОСЛЕДНИ

Проблем за Баерн: Повредата на Гнабри е сериозна

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQБаерн Минхен лесно ја заврши работата во Купот на гостувањето кај Пројзен Минстер,...

Саудиска Арабија посериозно ја развива својата нуклеарна програма

Саудиска Арабија ја објави својата посветеност на изградбата на нуклеарна програма, како и ветување дека ќе овозможи поголем надзор над инспекторите за атомска енергија,...

Приведен шверцер на мигранти од Струга, пронајдени 33 лица

Денеска, во 11.30 часот, полициски службеници од РЦ за ГР „Југ“ – ПС за ГП и ГН Богородица, во близина на бензинска пумпа на...

Џабе милијардите: На натпревар во Саудиска Арабија присуствуваа 61 гледач

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQСаудиска Арабија вложува милијарди во фудбалот и веќе во лигата во оваа земја...