Премиерот Курти во ненајавена посета на Тирана

Косовскиот премиер Албин Курти попладнево пристигна во ненајавена посета на Тирана. Во владината вила во Тирана тој има средба со албанскиот премиер Еди Рама, кој пристигна кусо пред него.

Официјално не е познато која е причината за оваа итна средба, јави допсиничката на МИА од Тирана.

Премиерот Курти во ненајавена посета на Тирана – Kurir.mk

Според медиумите, една од причините е обраќањето на Рама пред Советот на Европа деновиве, во врска со извештајот на Дик Марти против кого Албанија има доставено резолуција. Друга најверојатно се кибер нападите на владините институции на двете земји.

ПОСЛЕДНИ

Меси испратен со свирежи, тој имаше одговор за фановите🎥

Што ќе се случува во последното коло во Серија А, Ла Лига и Лига 1 ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=QLKC01XSZ7IЛионел Меси синоќа го одигра својот последен натпревар...

Османи објави план од 9 чекори за нормализација на ситуацијата во Косово

Претседавачот со ОБСЕ, министерот Бујар Османи, објави план во девет чекори за деескалација и нормализација на тензиите на северот на Косово. Планот, како што се...

Во експлозија кај Днепар 20 повредени, меѓу кои пет деца

Руска ракета погоди двокатна станбена зграда во близина на Днепар, при што се повредени најмалку 20 лица, меѓу кои пет деца, соопшти синоќа шефот...

Попладне пороен дожд и грмежи

Времето денеска претпладне ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Oд пoпладневните часови на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и...