Премиерлигашите повеќе нема да клечат пред секој натпревар

Премиерлигашите повеќе нема да клечат пред почетокот на секој натпревар за да покажат солидарност во борбата против расизмот, туку тоа ќе го прават „во значајни моменти“, објавија капитените на тимовите од Премиер лигата.

Фудбалерите во Премиер лигата го воведоа обичајот да клечат пред почетокот на секој натпревар, откако Афроамериканецот Џорџ Флојд беше убиен од бел полицаец во САД во 2020 година.

Фудбалерите во англискиот шампионат ќе клечат и на првиот и последниот натпревар од првенството и пред почетокот на натпреварите во рамки на кампањата „Нема место за расизам“.

„Остануваме решени да ги искорениме сите расни предрасуди и да создадеме инклузивно општество кое негува почит и еднакви можности за сите“, соопштија капетаните.

ПОСЛЕДНИ

Трагикомендија: Славниот англиски клуб примаше смешни голови во ФА Купот – навивачите бараат истрага! 🎥

Славниот Нотс Каунти се најде во центарот на вниманието по натпреварот против Шрузебри во ФА Купот – причината е огромните сомнежи дека станува...

Извлечени групите за Европското првенство!

Наредното лето во Германија ќе се игра Европското првенство, а денес беа и извлечени групите за собирот на најдобрите вропски репрезентации.ГРУПА А: Германија,...

📷Меколи Калкин доби ѕвезда на Булеварот на славните

152 Меколи Калкин, кој го играше осумгодишниот Кевин Мекалистер во божиќниот филм „Сам дома“, доби ѕвезда на Булеварот на славните во Холивуд во Лос Анџелес,...

На Островот се најавува: Еве кога Манчестер Сити би можел да ја добие казната

Раководството на Премиерлигата неодамна му изрече висока казна на Евертон поради кршење на финансиските правила, а сега на удар на лигата е и...