Потрошил 800.000 фунти да го импресионира Конте: Ангажирал психолози, скаути да го следат Хакими, најскапа опрема…

Интересни информации ни пристигнвуаат од Островот поврзани со дефанзивецот на Тотенхем, Емересон Ројал.

Овој фудбалер направи трансфер во Премиер лигата за сума од 30 милиони фунти, но во Тотенхем не само што не ги оправда очекувањата, туку е сметан и за големо промашување.

Секако, таквата ситуација не му се допаднала, па Ројал се одлучил да инвестира во својата форма. Како што пренесуваат медиумите тој потрошил 800.000 фунти на опрема за да ја подобри формата.

Станувало збор за опрема од сите аспекти. Прво купил опрема за сопствени потреби, а потоа ангажирал психолози и невропсихијатри за да работи на психичкиот момент. Дури ангажирал посебни скаути да го следат Ашраф Хакими и да му пренесуваат се што ќе забележат. За Ројал Хакими е пример како треба да се игра на позицијата десен бек.

Ваквата ситуација и била импресионирачка за тренерот Антонио Конте кој јавно го пофали.

„Навистина сум импресиониран од работната етика и неговиот напредок. Многу е подобар од минатата сезона и верувам ќе продолжи во тој правец“, изјави Конте.

Коментари
ПОСЛЕДНИ

Руските дезинформации за уништен „Леопард“ со германски екипаж во македонските медиуми виа Б-92

Во очај да покаже какви – такви резултати на бојното поле, соочено со постојани загуби на територии, жива сила и воена опрема, како и...

Елмас добива нов тренер во Наполи?

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQTимот на Наполи игра прилично слабо од почетокот на сезоната, а претседателот Аурелио...

Меѓународен ден на Бошњаците/ Доко: Да работиме заедно за попрогресивна земја

Скопје, 26 септември – 28 септември – Меѓународниот ден на Бошњаците денеска во Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците беше одбележан преку организирана...

Древен гроб на Маите пронајден во текот на изградба на железница во Мексико

Мексиканските археолози откопаа богато украсени остатоци од човечки скелет во гробница стара повеќе од илјада години, во област каде што работниците ја завршуваат изградбата...