Поранешен репрезентативец на Италија стана градоначалник

Поранешниот репрезентативец на Италија и долгогодишен играч на Рома, Дамијано Томаси стана градоначалник на Верона.

На изборите за градоначалник Томаси го победи адвокатот Федерико Сбоарину кој досега ја извршуваше оваа функција од 2017 година. Томаси претходно беше претседател на Сојузот на италијанските фудбалери.

Кариерата ја започна во Верона каде што преку младинскиот погон стигна до првиот тим. Најдлабока трага остави играјќи за Рома.

Член на римскиот клуб беше од 1996 до 2006 година, а во сезоната 2000/2001 го освои Скудетото со „волчицата“.

Коментари
ПОСЛЕДНИ

Пред седум години излезе како маскота со Серхио Рамос, денес ќе игра против него🎥

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQЛамин Јамал е последниот голем талент кој излезе од познатата академија на Барселона,...

Роналдо продолжува да руши рекорди🎥

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQЕкипата на Ал Наср со 1:2 победи против Ал Тае во Сауиската лига, а херој беше...

Груби: Владата преку обврзници им помага на општина Тетово и Желино да ги подмират неплатените обврски

Владата на Република Северна Македонија преку финансискиот инструмент- структурни обврзници издадени од страна на Министерството за финансии ќе им помогне на општините Тетово и...

Проблем за Тен Хаг, Манчестер Јунајтед остана без двајца дефанзивци

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQДефанзивците на Манчестер Јунајтед, Лисандро Мартинез и Серхио Регилон се здобија со повреди...