Полска ќе бара отштета од Германија за Втората светска војна

Полската влада ќе бара отштета од Германија за нацистичката инвазија и окупација во Втората светска војна, во износ од 1.320 милијарди долари, изјави лидерот на главната владејачка партија Право и правда (ПиС), Јарослав Качински, пренесуваат агенциите. Качински нагласи дека „обврска“ на Полска е да бара репарации.

„Сумата што беше претставена беше донесена со најограничен, конзервативен пристап. Би било можно да се зголеми“ – рече Качински на прес-конференција, непосредно пред објавувањето на извештајот за цената што земјата ја платила во годините на окупација од нацистичка Германија.

Владата ги процени финансиските загуби на 1,3 трилиони долари, рече Качински, додавајќи дека Варшава ќе побара од Германија да преговара за репарации и дека тоа ќе биде „долг и тежок процес“, објави агенцијата „Франс прес“ (Франс прес).

Качински и премиерот Матеуш Моравјецки ќе присуствуваат на официјалното објавување на извештајот во Кралскиот замок во Варшава, како централен настан по повод 83-годишнината од бомбардирањето и инвазијата на нацистичка Германија на 1 септември 1939 година.

Извештајот е подготвен од 2017 година од тим од околу 30 економисти, историчари и други експерти, наведува „Асошиејтед прес“.

Претседателот Анджеј Дуда претходно денеска изјави дека војната е „една од најстрашните трагедии во нашата историја“.

„Не само затоа што ни ја одзеде слободата, не само затоа што ни ја одзеде државата, туку и затоа што оваа војна значеше милиони жртви меѓу граѓаните на Полска и непоправливи загуби за нашата татковина и нашиот народ“, рече Дуда.

Околу шест милиони Полјаци, вклучително и три милиони полски Евреи, беа убиени за време на Втората светска војна, а Варшава беше срамнета со земја по востанието во 1944 година во кое загинаа околу 200.000 цивили.

ПОСЛЕДНИ

Јувентус ги информирал Реал и Барса дека излегува од Суперлигата

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusОд Јувентус испратиле писмо до Реал Мадрид и Барселона со кое ги информираат двата клуба дека „бјанконерите“ стартувале...

Ди Марија: Заминувам од Јувентус со горчлив вкус

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusАнхел ди Марија официјално го потврди заминувањето на Јувентус, после само една година.Ди Марија сезонава во Серија А...

Топ 10 најголеми фудбалски дербија 🎥

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusА што се смета за дерби натпревар ? Локација! Многу дербиња се меѓу локалните ривали. Ова им олеснува...

Пресуда на Основен кривичен суд – Клиника Жан Митрев нема пропусти во работењето

1,1K Основниот кривичен суд потврди дека нема никакви пропусти во работењето на Клиничката болница Жан Митрев. Обвиненијата на МАЛМЕД во однос на наводите за прекршоци...