Почна масовна “чистка” на Касами во образованието: Готови “Бесa” списоци за замена!

Веднаш по завршувањето на вонредните избори во Тетово, градоначалникот на општината и претседател на Движењето Беса почна да ја спроведува одмаздничка политика кон оние кои не го слушаат и не ги спроведуваат одлуките кои Касами и неговиот близок круг сакаат да ги спроведат.

Изгледа не беше доволно Касами да ја наполни општината со партиски војници од Беса, сега сака да ги наполни светите центри на знаењето, училиштата, со милитанти и партиски војници на Движењето Беса, оние кои нема да му го вратат зборот и ќе му кажат „Амин“ за се што ќе побара.

Во пресрет на ова, вчера беше објавена веста дека Касами им ги раскинал договорите на 11 искусни наставници, кои за неколку месеци би имале право да добијат работни решенија.

Според некои извори, Касами ги известил наставниците дека списокот со заменици е готов и дека во тетовските училишта ќе се вработат милитанти на Беса и ВМРО, партијата со која Касами се обидува да формира мнозинство во општинскиот совет.

Тоа не е се, нашите информации откриваат дека првиот човек на Тетово , Билал Касами за неколку недели ќе раскине уште 70 договори на наставници кои не го слушаат неговиот збор. Но, тоа се прави без критериуми за оценување на работата на до сега ангажираните, а да не зборуваме каква проверка на „надлежностите“ е направена за партиските активисти кои ги подготвуваат да ги заземат местата на оние кои Касами ќе ги остави без работа.

 

ПОСЛЕДНИ

Меси испратен со свирежи, тој имаше одговор за фановите🎥

Што ќе се случува во последното коло во Серија А, Ла Лига и Лига 1 ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=QLKC01XSZ7IЛионел Меси синоќа го одигра својот последен натпревар...

Османи објави план од 9 чекори за нормализација на ситуацијата во Косово

Претседавачот со ОБСЕ, министерот Бујар Османи, објави план во девет чекори за деескалација и нормализација на тензиите на северот на Косово. Планот, како што се...

Во експлозија кај Днепар 20 повредени, меѓу кои пет деца

Руска ракета погоди двокатна станбена зграда во близина на Днепар, при што се повредени најмалку 20 лица, меѓу кои пет деца, соопшти синоќа шефот...

Попладне пороен дожд и грмежи

Времето денеска претпладне ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Oд пoпладневните часови на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и...