Почина Бил Расел, најтрофејниот кошаркар во историјата на НБА

Почина Бил Расел, најтрофејниот кошаркар во историјата на НБА.

Расел, кој е роден во Монро, Луизијана, почина во 88-та година од животот. Целокупната своја кариера ја мина во редовите на Бостон селтикс.

Со 11 освоени прстени, Расел е најдобриот играч во историјата на НБА лигата. Пет пати ја освојуваше и наградара за МВП во НБА лигата, а 12 пати беша и НБА Олстар играч. Двапати во својата кариера беше и колеџ-шампион, а во кариерата постигна 14.522 поени, 4100 асистенции и 21.620 скока.

ПОСЛЕДНИ

Дресовите на Белингам се продаваат „како алва“, Реал трие раце

Шпанскиот гигант Реал Мадрид минатото лето го купи Џуд Белингам за 100 милиони евра, а Англичанецот е вистински хит од почетокот на сезоната.Англискиот репрезентативец...

„Тајм“ го избра Меси за спортист на годината

Аргентинската фудбалска ѕвезда Лионел Меси е прогласен за спортист на годината во изборот на американскиот магазин „Тајм“.Лео Меси постигна 10 гола на седум...

Приведено уште едно лице бидејќи помагал на Палчо да транзитира низ Бугарија

Обвинителството потврдува дека вечерва е приведено уште едно лице лице бидејќи помагал на Палчо по извршеното убиство на 14 годишната Вања. „Обвинителството поднесе предлог за...

Пикси до Видиќ: И да сум заработил 16 милиони евра, па што?!

Селекторот на Србија, Драган Стојковиќ – Пикси даде интервју за српски „Журнал“ во кое зборуваше за Немања Видиќ.Видиќ минатата недела кажа дека Пикси...