По две години Нов Зеланд дозволи влез за странци во земјата

Нов Зеланд дозволи влез за странци, две години откако беше затворена поради пандемијата на коронавирусот. Дозволено е и вкотвување на бродови за крстарење.

Границите на Нов Зеланд почнаа повторно да се отвораат во февруари годинава, прво за граѓаните на Нов Зеланд, а потоа ограничувањата беа постепено ублажувани.

Процесот на целосно отворање заврши вчера, а дозволен е влез и за оние посетители на кои им е потребна виза, како и на оние со студенски визи. Дозволено е вкотвување на бродови и на странски јахти.

Посетителите треба да бидат вакцинирани против ковид-19, и два пати да бидат тестирани при пристигнувањето во Нов Зеланд.

Вратете го видот на која било возраст со овој метод…

Премиерката Џасинда Ардерн рече дека завршувањето на постепеното отворање на границите е огромен успех.

„ „Тоа беше постепен и внимателен процес од наша страна од февруари бидејќи ние, заедно со остатокот од светот, продолжуваме да се справуваме со жива глобална пандемија додека сакаме нашиот народ да биде безбеден“, рече Ардерн.

ПОСЛЕДНИ

Дојде како голем талент, а Анчелоти сезонава нема да смета на него?!

Unboxing: Што е ново во студиото на BMG Network!? ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=VWHUjtOK-xMТурскиот суперталент Арда Ѓулер нема да остане во Реал Мадрид оваа сезона, затоа...

Ковачевски: Младите образовани луѓе ѝ се потребни на државата

Премиерот Ковачевски присуствуваше на првиот академски час и доделувањето индекси на новите студенти на Медицинскиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје,...

Адеми: Опозицијата ги штити интересите на казината, веќе две години го блокира Законот за игри на среќа

Координаторот на Демократската унија за интеграцијаа,  Арбер Адеми на денеска на прес-конференција изјави дека албанската опозиција се претворила во мегафон на македонската опозиција ВМРО-ДПМНЕ. Според...

Адеми: Албанската опозиција предводена од ВМРО го блокираше Законот за игри на среќа

Координаторот на пратеничката група на ДУИ, Арбер Адеми преку прес-конференција ги отфрли сите тврдења на албанската опозиција за Законот за игри на среќа. Адеми рече...