По 38 години: Стар сателит на НАСА падна на Земјата

Стар сателит на НАСА падна на Земјата по 38 години. Ова се случи во Беринговото Море во текот на ноќта во неделата, но се уште не е јасно колку од него изгорело во атмосферата.

Сателитот беше лансиран во орбитата во 1984 година на вселенскиот шатл Челинџер. Работеше 21 година, но беше во орбитата 38.

Сателитот е истражување – им помогна на научниците да разберат како Земјата ја апсорбира и емитува енергијата од Сонцето, ја измери дебелината на озонската обвивка, водената пареа и концентрациите на аеросолот во стратосферата.

ПОСЛЕДНИ

Дојде како голем талент, а Анчелоти сезонава нема да смета на него?!

Unboxing: Што е ново во студиото на BMG Network!? ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=VWHUjtOK-xMТурскиот суперталент Арда Ѓулер нема да остане во Реал Мадрид оваа сезона, затоа...

Ковачевски: Младите образовани луѓе ѝ се потребни на државата

Премиерот Ковачевски присуствуваше на првиот академски час и доделувањето индекси на новите студенти на Медицинскиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје,...

Адеми: Опозицијата ги штити интересите на казината, веќе две години го блокира Законот за игри на среќа

Координаторот на Демократската унија за интеграцијаа,  Арбер Адеми на денеска на прес-конференција изјави дека албанската опозиција се претворила во мегафон на македонската опозиција ВМРО-ДПМНЕ. Според...

Адеми: Албанската опозиција предводена од ВМРО го блокираше Законот за игри на среќа

Координаторот на пратеничката група на ДУИ, Арбер Адеми преку прес-конференција ги отфрли сите тврдења на албанската опозиција за Законот за игри на среќа. Адеми рече...