Петрич: На Балканот се случува конфликт кој може да се запре, но има потенцијал за ескалација

– Поранешниот специјален пратеник на Европската Унија и висок меѓународен претставник за Босна и Херцеговина Волфганг Петрич оцени дека на Балканот се случува конфликт кој може да се запре, но, кој сепак има потенцијал за ескалација. Тој препорачува официјалните лица да дејствуваат што е можно поскоро за вербално да се разоружа.

– Бидејќи, како што видовме во Украина, оваа вербална ескалација лесно се претвора во воена ескалација, изјави Петрич за Радио Слободна Европа и оцени дека Владата на Косово донела мудра одлука да го одложи спроведувањето на решенијата за регистарски таблички и лични документи. . Според него, ЕУ треба да направи повеќе за дијалогот во кој посредува меѓу Косово и Србија, а овој пример покажува дека одложувањето на процесот не функционира.

Петрич рече дека поради војната во Украина, ситуацијата во Источна и Југоисточна Европа станала многу поемотивна и понестабилна и дека агресијата врз Украина иницирана од Русија има одредено прелевање на Балканот. Тој истакна дека НАТО и КФОР се во состојба на готовност во Косово и дека меѓународното присуство е важно за да се обезбеди продолжување на дијалогот и компромисот.

– Мислам дека единствениот начин на кој можам да кажам како дипломат е да се вратиме на преговорите и да продолжиме да го ангажираме г-дин Лајчак (Мирослав, специјалниот пратеник за дијалог меѓу Косово и Србија) и Европската Унија и да најдеме излез и решение од оваа многу опасна ситуација, истакна Петрич. Тој вели дека двете страни ја прифатиле Европската Унија како посредник и дека ЕУ мора да биде присутна и многу активна и во Белград и во Приштина и оти само тогаш ќе можат да видат напредок.

ПОСЛЕДНИ

„Лузер“ на колото: Му смееше во лице на Рабио, па експресно доби одговор…🎥

Вчерашниот натпревар во Серија А помеѓу Монца и Јувентус имаше луда завршница во која Монца стигна до изедначување во 92. минута, но само...

Трагикомендија: Славниот англиски клуб примаше смешни голови во ФА Купот – навивачите бараат истрага! 🎥

Славниот Нотс Каунти се најде во центарот на вниманието по натпреварот против Шрузебри во ФА Купот – причината е огромните сомнежи дека станува...

Извлечени групите за Европското првенство!

Наредното лето во Германија ќе се игра Европското првенство, а денес беа и извлечени групите за собирот на најдобрите вропски репрезентации.ГРУПА А: Германија,...

📷Меколи Калкин доби ѕвезда на Булеварот на славните

152 Меколи Калкин, кој го играше осумгодишниот Кевин Мекалистер во божиќниот филм „Сам дома“, доби ѕвезда на Булеварот на славните во Холивуд во Лос Анџелес,...