Петрич: На Балканот се случува конфликт кој може да се запре, но има потенцијал за ескалација

– Поранешниот специјален пратеник на Европската Унија и висок меѓународен претставник за Босна и Херцеговина Волфганг Петрич оцени дека на Балканот се случува конфликт кој може да се запре, но, кој сепак има потенцијал за ескалација. Тој препорачува официјалните лица да дејствуваат што е можно поскоро за вербално да се разоружа.

– Бидејќи, како што видовме во Украина, оваа вербална ескалација лесно се претвора во воена ескалација, изјави Петрич за Радио Слободна Европа и оцени дека Владата на Косово донела мудра одлука да го одложи спроведувањето на решенијата за регистарски таблички и лични документи. . Според него, ЕУ треба да направи повеќе за дијалогот во кој посредува меѓу Косово и Србија, а овој пример покажува дека одложувањето на процесот не функционира.

Петрич рече дека поради војната во Украина, ситуацијата во Источна и Југоисточна Европа станала многу поемотивна и понестабилна и дека агресијата врз Украина иницирана од Русија има одредено прелевање на Балканот. Тој истакна дека НАТО и КФОР се во состојба на готовност во Косово и дека меѓународното присуство е важно за да се обезбеди продолжување на дијалогот и компромисот.

– Мислам дека единствениот начин на кој можам да кажам како дипломат е да се вратиме на преговорите и да продолжиме да го ангажираме г-дин Лајчак (Мирослав, специјалниот пратеник за дијалог меѓу Косово и Србија) и Европската Унија и да најдеме излез и решение од оваа многу опасна ситуација, истакна Петрич. Тој вели дека двете страни ја прифатиле Европската Унија како посредник и дека ЕУ мора да биде присутна и многу активна и во Белград и во Приштина и оти само тогаш ќе можат да видат напредок.

ПОСЛЕДНИ

Парите прават чуда: Меси, КР и Бензема играат за ист клуб во Лигата на шампионите во сезоната 2023/24?

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusОд почетокот на јуни, сопственикот на Њукасл Јунајтед е и мнозински акционер на четири водечки клубови во Саудиска...

Официјално: Малдини го напушти Милан

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusТоа што се најавуваше сега доби официјална потврда, Паоло Малдини и Милан се разделија.Италијанскиот клуб со официјално соопштение...

Јувентус ги информирал Реал и Барса дека излегува од Суперлигата

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusОд Јувентус испратиле писмо до Реал Мадрид и Барселона со кое ги информираат двата клуба дека „бјанконерите“ стартувале...

Ди Марија: Заминувам од Јувентус со горчлив вкус

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusАнхел ди Марија официјално го потврди заминувањето на Јувентус, после само една година.Ди Марија сезонава во Серија А...