Папата ја одбележа годишнината од експлозијата во Либан: Вистината не може да се сокрие

Папата Франциско денеска ја одбележа втората годишнина од експлозијата во пристаништето во Бејрут, велејќи дека вистината и правдата никогаш не можат да се сокријат, очигледно алудирајќи на ќорсокак во истрагата за таа катастрофа.

Ова го кажа поглаварот на Римокатоличката црква на крајот од неделната аудиенција, прва по едномесечниот летен распуст.

Потсетувајќи на утрешната годишнина, Папата рече дека се моли за семејствата на жртвите од катастрофалниот настан и за драгиот либански народ.

„Се молам секој да најде утеха во верата и правдата и вистината што никогаш не може да се сокрие“, рече тој.

Пред две години експлодираа речиси 3.000 тони високоексплозивен материјал, амониум нитрат, користен како ѓубриво, неправилно складиран во пристаништето на либанската престолнина.

Тоа беше една од најголемите ненуклеарни експлозии во светот, во која загинаа 215 луѓе, беа повредени повеќе од 6.000 и беа уништени делови од Бејрут.

Истрагата за експлозијата е блокирана со месеци, бидејќи либанските политичари се погрижија никој да не одговара до сега, пишуваат агенциите.

Многу Либанци ја обвинуваат долгогодишната владина корупција и лошото управување за трагедијата.

Папата Франциско се помоли Либан повторно да се роди и да биде вистинска „земја на мирот и плурализмот каде што различните заедници ќе можат да живеат во братство“.

85-годишниот папа планираше да го посети Либан минатата пролет, но повредата на коленото го одложи патувањето, а нов датум не е одреден.

ПОСЛЕДНИ

Руските дезинформации за уништен „Леопард“ со германски екипаж во македонските медиуми виа Б-92

Во очај да покаже какви – такви резултати на бојното поле, соочено со постојани загуби на територии, жива сила и воена опрема, како и...

Елмас добива нов тренер во Наполи?

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQTимот на Наполи игра прилично слабо од почетокот на сезоната, а претседателот Аурелио...

Меѓународен ден на Бошњаците/ Доко: Да работиме заедно за попрогресивна земја

Скопје, 26 септември – 28 септември – Меѓународниот ден на Бошњаците денеска во Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците беше одбележан преку организирана...

Древен гроб на Маите пронајден во текот на изградба на железница во Мексико

Мексиканските археолози откопаа богато украсени остатоци од човечки скелет во гробница стара повеќе од илјада години, во област каде што работниците ја завршуваат изградбата...