Отворена нова подрачна канцеларија на Меѓуопштинскиот центар за социјални работи – Македонски Брод во општина Пласница

Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска, заедно со градоначалникот на општина Пласница, Алија Јаоски, и директорот на Меѓуопштинскиот центар за социјална работа – Македонски Брод, Синиша Радески, го означи почнувањето со работа на новата канцеларија на Меѓуопштинскиот центар за социјална работа – Македонски Брод.

Отворањето на подрачната канцеларијата за социјални работи е од особено значење за жителите на општина Пласница, кои повеќе нема да патуваат до Македонски Брод за аплицирање за социјалните права и користење услуги од системот на социјална заштита.

Тоа ќе може да го направат во своето место на живеење.
Станува збор за приближно 900 корисници на правата од системот на социјална заштита и корисници на социјални услуги, на кои им се олеснува целиот процес.

Просториите за канцеларијата се отстапени од страна на Општина Пласница, а опремата за функционирање на канцеларијата е обезбедена од Министерствoто за труд и социјална политика.

Соговорниците разговараа и на тема детска заштита. Во моментот во Пласница има Центар за ран детски развој, а се разговараше за потребата од детска градинка во ова населено место.

Воспоставувањето социјални услуги преку проектот за подобрување на социјалните услуги исто така беше тема на денешната средба со градоначалникот Јаоски.

Министерката информира дека набргу ќе биде објавен нов повик за аплицирање и ја повика Општина Пласница да се јави на повикот и да воспостави социјална услуга, која е во согласност со потребите на жителите на оваа општина.

Присутните на средбата се согласија на понатамошна плодна соработка со цел унапредување на социјалните услуги и нивното доближување до граѓаните.​

https://www.facebook.com/photo?fbid=5378619072252163&set=pcb.5378621388918598

ПОСЛЕДНИ

Руските дезинформации за уништен „Леопард“ со германски екипаж во македонските медиуми виа Б-92

Во очај да покаже какви – такви резултати на бојното поле, соочено со постојани загуби на територии, жива сила и воена опрема, како и...

Елмас добива нов тренер во Наполи?

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQTимот на Наполи игра прилично слабо од почетокот на сезоната, а претседателот Аурелио...

Меѓународен ден на Бошњаците/ Доко: Да работиме заедно за попрогресивна земја

Скопје, 26 септември – 28 септември – Меѓународниот ден на Бошњаците денеска во Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците беше одбележан преку организирана...

Древен гроб на Маите пронајден во текот на изградба на железница во Мексико

Мексиканските археолози откопаа богато украсени остатоци од човечки скелет во гробница стара повеќе од илјада години, во област каде што работниците ја завршуваат изградбата...