Османи: Проширувањето на ЕУ со земјите од Западен Балкан значајно за обезбедување стабилен регион

Во организација на Викторија Нуланд, потсекретар за политички прашања во Стејт департментот, на маргините на 77. Генерално собрание на ОН во Њујорк, се одржа традиционалната годишна трансатлантска вечера.

Во фокусот на разговорите беа актуелните предизвици со кои се соочува трансатлантската заедница, со посебен акцент на последиците од руската воена агресија врз Украина, справувањето со енергетската криза, зголемување на отпорноста на демократиите, како и приоритетите за дејствување во трансатлантските односи.

Во своето обраќање Османи го поздрави единството на НАТО-сојузниците во однос на бескомпромисната поддршка за суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина, воедно нагласувајќи ги досега преземените низа чекори и мерки во одговор на руската агресија од страна на Северна Македонија како кредибилна членка на алијансата, информираат од неговиот кабинет.

Дополнително, Османи ја нагласил потребата од забрзување на евро-атлантските интеграции на земјите од регионот на Западен Балкан како значаен влог во регионалната, но и европската стабилност.

„Проширувањето на ЕУ со земјите од Западен Балкан е особено значајно во насока на обезбедување стабилен и отпорен регион во актуелниот несигурен геополитички контекст. Воедно, со цел зачувување на регионалната, европската, но и трансатлантската безбедност, се налага и потребата од засилен ангажман и присуство на НАТО и САД на нашите простори“, заклучил Османи.

ПОСЛЕДНИ

Чави откри кога Меси ќе донесе одлука каде да продолжи

Што ќе се случува во последното коло во Серија А, Ла Лига и Лига 1 ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=QLKC01XSZ7ITренерот на Пари Сен Жермен, Кристоф Галтие на...

Ништо од Баерн: Роналдо откри каде ќе игра следната сезона

Што ќе се случува во последното коло во Серија А, Ла Лига и Лига 1 ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=QLKC01XSZ7IИако се поврзуваше со враќање во Европа, поточно...

Шпанците тврдат: Барселона наскоро ќе биде исфрлена од европските натпреварувања!

Што ќе се случува во последното коло во Серија А, Ла Лига и Лига 1 ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=QLKC01XSZ7IКако што објавија шпански и неколку англиски медиуми,...

Очекувано: Спалети најдобар тренер во Серија А

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusТренерот на Наполи, Лучијано Спалети очекувано и заслужено беше избран за тренер на сезоната во Серија А.Спалети успеа...