Османи: Нема да успеат обидите за дестабилизација на Косово

Претседателката на Косово, Вјоса Османи, на Фејсбук објави дека мерката на реципроцитет не е насочена против никого, туку во корист на граѓаните, без разлика на релевантноста.

Таа, исто така, повика да не се наседнува на пропагандата на Белград.

„Косовската полиција и сите безбедносни институции работат напорно за да обезбедат почитување на владеењето на правото и слободата на движење. Ние се координираме и работиме неуморно со нашите меѓународни партнери. Обидот на Вучиќ да го дестабилизира Косово, кој се прави со методите на Путин, нема да успее“, напиша Османи.

Владата на Косово одлучи да ја одложи примената на одлуките за реципроцитет на личните карти со Србија и оние за регистарските таблички за еден месец.

ПОСЛЕДНИ

Руските дезинформации за уништен „Леопард“ со германски екипаж во македонските медиуми виа Б-92

Во очај да покаже какви – такви резултати на бојното поле, соочено со постојани загуби на територии, жива сила и воена опрема, како и...

Елмас добива нов тренер во Наполи?

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQTимот на Наполи игра прилично слабо од почетокот на сезоната, а претседателот Аурелио...

Меѓународен ден на Бошњаците/ Доко: Да работиме заедно за попрогресивна земја

Скопје, 26 септември – 28 септември – Меѓународниот ден на Бошњаците денеска во Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците беше одбележан преку организирана...

Древен гроб на Маите пронајден во текот на изградба на железница во Мексико

Мексиканските археолози откопаа богато украсени остатоци од човечки скелет во гробница стара повеќе од илјада години, во област каде што работниците ја завршуваат изградбата...