Познатата холивудска актерка Оливија Њутн Џон почина на 73-годишна возраст.

Актерката утрово починала на својот ранч во Јужна Калифорнија, опкружена со семејството и пријателите, пишува „Дејли Мејл“.

Нејзиниот сопруг Џон Истерлинг ја објави нејзината смрт на неговата Фејсбук страница.

– Бараме сите да ја почитуваат приватноста на семејството во овој многу тежок период, напишал тој.

Оливија Њутн Џон откри зошто не играла со Џон Траволта во продолжението на  „Брилијантин“ - popara.mk

– Оливија е симбол на триумф и надеж повеќе од 30 години во нејзиното патување со ракот на дојката. Нејзината исцелителна инспирација и пионерско искуство со хербалната медицина продолжува со Фондацијата Оливија Њутн-Џон, посветена на хербалната медицина и истражувањето на ракот, додал сопругот.

Семејството побарало наместо цвеќе да се донираат донации за нејзината организација за рак.

Оливија е родена на 26 септември 1948 година во Велика Британија и беше австралиска пејачка, текстописец, актерка, претприемач и активист. Таа е четирикратен добитник на Греми наградата, чија музичка кариера вклучува пет хитови број еден и уште десет топ 10 хитови на „Billboard Hot 100“.

Најпозната е по улогата на Сенди Олсон во филмот „Брилијантин“, каде глумеше со Џон Траволта, а беше и страстен борец за зачувување на животната средина и правата на животните.