Олена Зеленска: Ги повикуваме сите кои сакаат победа на човештвото над суровоста да дејствуваат со нас

Без оглед на војната, ние сме во состојба да го заштитиме животот и да ги надминеме урнатините. Без разлика каква била болката, можеме да направиме во животот повторно да има место за детска насмевка, среќа и мир, порача Првата дама на Украина Олена Зеленска на Вториот самит на првите дами и господа.

Обраќањето на Олена Зеленска го пренесуваме интегрално:  

Почитувани дами и господа!

Први дами и господа,

Лидери на држави!

Чест ми е да го најавам отворањето на Вториот самит на првите дами и господа.

Самитот ќе се одржи во античката Софија во Киев, во нашиот главен град, кој е обединет со другите главни градови – Варшава, Брисел, Лондон и Вашингтон.

Денеска од овие градови и од многу други градови во светот ќе ги слушнеме учесниците на нашиот Самит.

Самитот, кој се одржува на 150-тиот ден од војната на Русија против Украина. Сурова војна во која нашиот народ стои и покрај се.

150 дена. Колку се случило во ова време…

Уништени се десетици градови. Уште десетици градови се под немилосрдно гранатирање од руска артилерија.

150 дена се Буча и Мариупол. Тоа се филтрациони кампови низ кои поминале стотици илјади Украинки и Украинци. А тоа се илјадници украински деца кои беа насилно однесени во Русија.

Сите вие ​​сте виделе фотографии од украинските патишта каде што биле застрелани луѓе кои едноставно бегале од окупацијата, а сте виделе видеа од нашите градови каде руски тенкови пукаат во станбени згради до крај.

Сите знаете колку дава нашиот народ за ослободување на својата земја – животи, напори, здравје.

Официјално бројот на загинати деца денес е 358. Но, ова е само она што е проверено и потврдено.

150 дена се стотици масовни гробници на окупираната територија, а дури по ослободувањето на нашата земја ќе можеме да дознаеме колку деца се закопани ТАМУ…

Ве молам сега да оддадете едноминутно молчење во спомен на сите Украинци, мажи и жени, деца и возрасни, војници и цивили, чии животи ги одзеде руската војна.

Принтскрин од видеото

Но, за овие 150 дена немаше ниту еден момент кога не бевме поддржани од нашите вистински пријатели.

Денес ќе можеме да слушнеме многу од нив.

Ќе можеме да разговараме за тоа што веќе успеавме да направиме за нашиот народ, нашата земја.

И што друго можеме да направиме? Да ја обновиме нашата иднина. Онаа за која сонувавме.

Војната не е завршена. Но, нашето срце чука.

Тоа чука на фронтот – и денес ќе зборуваме за тоа како да им помогнеме на мажите и жените кои поминале низ борбени операции. Последиците од војната не треба да им ги „трујат“ животите кога ќе дојде мирот. Како и животите на милиони цивили кои преживеале гранатирање и злоупотреба од окупаторите.

Украинското срце чука во заробеништво, а ние се сеќаваме на сите оние за кои допрва треба да се освои слободата. Мораме уште посилно да го обединиме светот за нивно ослободување.

Милиони украински срца чукаат од страв дека нема да можат да се вратат дома. Мораме да го надминеме овој страв – сите заедно. За да можат украинските принудни мигранти повторно да живеат во Украина, во својот дом, безбедно.

Минатата година, кога го имавме нашиот прв самит, тој имаше поинаква агенда. Разговаравме за развој и работевме за развој. Реформа на училишната исхрана и борба против семејното насилство. Опкружување без бариери и родов јаз во платите. Татковно отсуство за татковци и поширок пристап до образование за секое дете…

Принтскрин од видеото

Овие теми им се чинат познати на првите дами. Но, сосема различни задачи што ги решаваме сега се сосема природни за нас. И тоа се манифестираше за 150 дена – колку дополнителна сила имаме.

Наскоро од Варшава ни се придружува и првата дама на Полска, Агата Дуда. По 24 февруари, Полска прими најголем број украински граѓани – оние кои побараа заштита.

И заедно со г-ѓа Агата евакуиравме уште илјада деца болни од рак, кои не можеа да добијат соодветна помош во услови на оваа војна.

Искрено ѝ благодарам и на првата дама на Франција, Брижит Макрон, за топлината со која се запозна со украинските деца болни од рак, за тоа што продолжува да се грижи за нивното лекување.

Денес, првата дама на Литванија, г-ѓа Дијана Науседиена, е тука во Киев со нас. Неодамна со неа отворивме единствен украински центар во Вилнус, центар за нашите луѓе.

И јас сум искрено благодарна на првата дама на Латвија, Андра Левит, за нејзиното покровителство на новородените Украинци кои се родени во оваа земја.

Првата дама на САД, Џил Бајден, која исто така ќе ја слушнеме денес, е наш партнер и советник во Националната програма за закрепнување на менталното здравје, како и првата дама на Израел, Михал Херцог.

Првата дама на Турција, Емине Ердоган, прави се за украинските деца во нејзината земја да се чувствуваат како дома, за да можат да живеат без траумите од војната.

Наскоро ќе ги слушнеме претседателот на Европскиот совет и неговата сопруга Амели, на која сум ѝ благодарна за нејзините напори да им помогне на Украинките за време на војната.

Овде сме денес – во различни формати – 22 први дами на нивните земји. И обединети, веќе им помагаме на илјадници и илјадници луѓе.

Без оглед на војната, ние сме во состојба да го заштитиме животот и да ги надминеме урнатините. Без разлика каква била болката, можеме да направиме во животот повторно да има место за детска насмевка, среќа и мир.

Ние сите.

Секој од нас.

Принтскрин од видеото

Во рамките на Самитот и на украинската јавна добротворна платформа United24, започнавме собирање средства за амбулантни возила од типот Ц.

Специјални возила за реанимација кои ќе ги спасат животите на илјадници луѓе во Украина – тешко повредени, тешко болни, на жешките точки на предната и задната страна – на сите чиј живот може да зависи од неколку минути на патот.

Значи ние дејствуваме.

И ги повикуваме сите кои сакаат победа на човештвото над суровоста да дејствуваат со нас.

Пред се, за бруталноста на војната. Па, ајде да започнеме!

Ви благодарам за вниманието.

Вториот Самит на првите дами и оспода: Украина и светот – Иднината (повторно) ја градиме заедно е во тек. Самитот е дизајниран уште еднаш да го привлече вниманието на светот кон војната што се одвива веќе петти месец во центарот на Европа. Главната тема на овогодинешниот настан ќе биде човекот. На крајот на краиштата, токму зачувувањето и обновувањето на човечкиот капитал е клучот за успешното закрепнување на земјата.

М. Ацковска

ПОСЛЕДНИ

„Лузер“ на колото: Му смееше во лице на Рабио, па експресно доби одговор…🎥

Вчерашниот натпревар во Серија А помеѓу Монца и Јувентус имаше луда завршница во која Монца стигна до изедначување во 92. минута, но само...

Трагикомендија: Славниот англиски клуб примаше смешни голови во ФА Купот – навивачите бараат истрага! 🎥

Славниот Нотс Каунти се најде во центарот на вниманието по натпреварот против Шрузебри во ФА Купот – причината е огромните сомнежи дека станува...

Извлечени групите за Европското првенство!

Наредното лето во Германија ќе се игра Европското првенство, а денес беа и извлечени групите за собирот на најдобрите вропски репрезентации.ГРУПА А: Германија,...

📷Меколи Калкин доби ѕвезда на Булеварот на славните

152 Меколи Калкин, кој го играше осумгодишниот Кевин Мекалистер во божиќниот филм „Сам дома“, доби ѕвезда на Булеварот на славните во Холивуд во Лос Анџелес,...