Oфицијално: Шампионот во Серија А во случај на ист број бодови ќе се решава со мајсторка!

Toa што беше најавено во претходните неколку дена денес доби и официјална потврда – шампионот на Италија во иднина може да се решава преку мајсторка.

На денешниот состанок на Италијанската Фудбалска Асоцијација се потврди одлуката шампионот во случај двете екипи да имаат исто бодови да се решава преку плеј-оф натпревар.

Според досегашните правила во Италија во ситуација на ист број бодови решаваа меѓусебните дуели, но од наредната сезона се воведува мајсторката. Треба да се спомене и дека ако тој натпревар заврши со реми, нема да има продолженија туку веднаш ќе се изведуваат пенали.

За многумина ова ќе донесе поголема возбуда, но има и такви кои ја критикуваат оваа одлука. Во историјата на италијанскиот фудбал шампионот со мајсторка се решавал само еднаш и тоа во далечната 1964 година кога Болоња беше подобра од Интер со 2:0.

Коментари
ПОСЛЕДНИ

Дојде како голем талент, а Анчелоти сезонава нема да смета на него?!

Unboxing: Што е ново во студиото на BMG Network!? ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=VWHUjtOK-xMТурскиот суперталент Арда Ѓулер нема да остане во Реал Мадрид оваа сезона, затоа...

Ковачевски: Младите образовани луѓе ѝ се потребни на државата

Премиерот Ковачевски присуствуваше на првиот академски час и доделувањето индекси на новите студенти на Медицинскиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје,...

Адеми: Опозицијата ги штити интересите на казината, веќе две години го блокира Законот за игри на среќа

Координаторот на Демократската унија за интеграцијаа,  Арбер Адеми на денеска на прес-конференција изјави дека албанската опозиција се претворила во мегафон на македонската опозиција ВМРО-ДПМНЕ. Според...

Адеми: Албанската опозиција предводена од ВМРО го блокираше Законот за игри на среќа

Координаторот на пратеничката група на ДУИ, Арбер Адеми преку прес-конференција ги отфрли сите тврдења на албанската опозиција за Законот за игри на среќа. Адеми рече...