Официјално: Герет Бејл замина во пензија

Легендата на велшкиот фудбал, Герет Бејл на 33-годишна возраст одлучи да се повлече од активното играње на фудбал.

По настапот на Светското првенство со националниот тим, тој одлучи да се пензионира.

„Се чувствувам среќен и горд, затоа што го играв спортот кој ме исполнуваше, си го остварив сонот. Беше неверојатно целото доживување, од Саутемптон па до Лос Анџелес. Им благодарам на сите кои имаа било каков удел во мојата кариера, сите со кои делевме убави и не толку убави моменти”, објави Герет Бејл.

Бејл ја доживеа својата фудбалска афирмација во Тотенхем, од каде за 100 милиони евра се пресели во Реал Мадрид.

Со „кралевите“ освои пет титули во Лигата на шампионите, трипати ја освои Примера, еднаш Купот на кралот и шпанскиот Суперкуп, трипати беше Светски клупски првак и освојувач на УЕФА Супер купот. 

ПОСЛЕДНИ

Руските дезинформации за уништен „Леопард“ со германски екипаж во македонските медиуми виа Б-92

Во очај да покаже какви – такви резултати на бојното поле, соочено со постојани загуби на територии, жива сила и воена опрема, како и...

Елмас добива нов тренер во Наполи?

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQTимот на Наполи игра прилично слабо од почетокот на сезоната, а претседателот Аурелио...

Меѓународен ден на Бошњаците/ Доко: Да работиме заедно за попрогресивна земја

Скопје, 26 септември – 28 септември – Меѓународниот ден на Бошњаците денеска во Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците беше одбележан преку организирана...

Древен гроб на Маите пронајден во текот на изградба на железница во Мексико

Мексиканските археолози откопаа богато украсени остатоци од човечки скелет во гробница стара повеќе од илјада години, во област каде што работниците ја завршуваат изградбата...