Официјално: Брајтон го доведе наследникот на Потер

Поранешниот тренер на Брајтон Роберто Де Зерби е промовиран во нов тренер на премиерлигашот Брајтон каде што го наследува Грахам Потер кој по добрите резултати во овој клуб го презема Челзи.

Де Зерби е стратег кој има голем углед во Италија, во изминатите денови дури се поврзуваше и со Јувентус како опција ако Масимилијано Алегри добие отказ.

„Со задоволство можеме да потврдиме дека Роберто Де Зерби е нов главен тренер, тој потпиша договор на четири години“, соопшти премиерлигашот.

Најголемиот успех Де Зерби го имаше на клупата на Сасуоло од 2018 до 2021 година. Во тој период неговиот офанзивен стил на игра беше забележан од сите во Италија. Последниот ангажман го имаше во Шахтјор од каде што си замина по нападите на Русија.

Коментари
ПОСЛЕДНИ

Дојде како голем талент, а Анчелоти сезонава нема да смета на него?!

Unboxing: Што е ново во студиото на BMG Network!? ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=VWHUjtOK-xMТурскиот суперталент Арда Ѓулер нема да остане во Реал Мадрид оваа сезона, затоа...

Ковачевски: Младите образовани луѓе ѝ се потребни на државата

Премиерот Ковачевски присуствуваше на првиот академски час и доделувањето индекси на новите студенти на Медицинскиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје,...

Адеми: Опозицијата ги штити интересите на казината, веќе две години го блокира Законот за игри на среќа

Координаторот на Демократската унија за интеграцијаа,  Арбер Адеми на денеска на прес-конференција изјави дека албанската опозиција се претворила во мегафон на македонската опозиција ВМРО-ДПМНЕ. Според...

Адеми: Албанската опозиција предводена од ВМРО го блокираше Законот за игри на среќа

Координаторот на пратеничката група на ДУИ, Арбер Адеми преку прес-конференција ги отфрли сите тврдења на албанската опозиција за Законот за игри на среќа. Адеми рече...