Одигра само 17 минути, а Барса ќе му плати 8,5 милини евра

Каталонскиот суд донесе одлука во спорот помеѓу Барселона и поранешниот играч на овој клуб Матеус Фернадес.

Судот и наложи на Барселона да му плати на Фернандес од 8.500.000 евра, пренесуваат тамошните медиуми.

Фернандес пристигна во Барселона во 2020 година од Палмеирас со отштета од седум милиони евра. Потпиша договор со Барселона до крајот на 2025 година во кој имаше откупна клаузула од 300 милиони евра.

Во сезоната 2020/21, Бразилецот одигра само 17 минути за Барселона во натпреварот од Лигата на шампионите против Динамо Киев, а Барса го ослободи летото 2021 година.

Барселона реши да ја прекине соработката со Фернандес и тоа го направи преку електронска пошта, а тој реши целиот случај да го однесе на суд.

Неговите адвокати бараа отштета од 14 милиони евра, но одлуката на судот е сумата да биде 8.5 милиони евра.

ПОСЛЕДНИ

Дојде како голем талент, а Анчелоти сезонава нема да смета на него?!

Unboxing: Што е ново во студиото на BMG Network!? ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=VWHUjtOK-xMТурскиот суперталент Арда Ѓулер нема да остане во Реал Мадрид оваа сезона, затоа...

Ковачевски: Младите образовани луѓе ѝ се потребни на државата

Премиерот Ковачевски присуствуваше на првиот академски час и доделувањето индекси на новите студенти на Медицинскиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје,...

Адеми: Опозицијата ги штити интересите на казината, веќе две години го блокира Законот за игри на среќа

Координаторот на Демократската унија за интеграцијаа,  Арбер Адеми на денеска на прес-конференција изјави дека албанската опозиција се претворила во мегафон на македонската опозиција ВМРО-ДПМНЕ. Според...

Адеми: Албанската опозиција предводена од ВМРО го блокираше Законот за игри на среќа

Координаторот на пратеничката група на ДУИ, Арбер Адеми преку прес-конференција ги отфрли сите тврдења на албанската опозиција за Законот за игри на среќа. Адеми рече...