Ново правило во Барселона: Нема премии за тие кои се повредуваат пречесто

Екипата на Барселона се уште не може во целост да излезе од финансиската криза која и раководството прави се за да ги избегне проблемите.

Клубот во овој момент е во долг од 1.3 милијарди евра и тој долг прави проблем, затоа се воведува ново правило и фудбалерите кои се пречесто повредени нема да добиваат комплетни премии.

Ова доаѓа поради кризата, но и поради тоа што во изминатите години фудбалери на каталонскиот гигант како Дембеле, Умтити, Кутињо...кои беа повеќе повредени отколку што играа заработуваа огромни суми за ништо.

Според новото правило премии ќе добиваат фудбалерите кои во сезоната ќе одиграат најмалку 50% од натпреварите. Во Барселона се надеваат дека ова ново правило ќе ги натера на повеќе спортски живот играчите со кои имаат проблеми.

Коментари
ПОСЛЕДНИ

Ова се најплатените играчи во Премиер лигата, Де Брујне на врвот

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQФудбалерот на Манчестер сити, Кевин Де Брујне е најплатениот играч во Премиер лигата.Белгиецот со околу...

Проблем за Баерн: Повредата на Гнабри е сериозна

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQБаерн Минхен лесно ја заврши работата во Купот на гостувањето кај Пројзен Минстер,...

Саудиска Арабија посериозно ја развива својата нуклеарна програма

Саудиска Арабија ја објави својата посветеност на изградбата на нуклеарна програма, како и ветување дека ќе овозможи поголем надзор над инспекторите за атомска енергија,...

Приведен шверцер на мигранти од Струга, пронајдени 33 лица

Денеска, во 11.30 часот, полициски службеници од РЦ за ГР „Југ“ – ПС за ГП и ГН Богородица, во близина на бензинска пумпа на...