Нов земјотрес од 6,7 степени според Рихтер е почувствуван и во Мексико Сити

Земјотрес со јачина од 6,7 степени според Рихтеровата скала го погоди денеска Мексико, неколку дена по силниот земјотрес во кој загинаа две лица, а беа оштетени стотици згради.

Жителите на главниот град Мексико Сити излегоа на улиците откако се тресеа зградите и се огласија сирените, јавува Ројтерс.

Градоначалничката Клаудија Шајнбаум рече дека засега нема извештаи за материјална штета.

Епицентарот на земјотресот, чиј интензитет првично го процени Геолошкиот институт на САД на седум степени, бил на длабочина од 27,7 километри.

 

 

 

Две лица загинаа, а 10 се повредени во силниот земјотрес со јачина од 7,6 степени според Рихтеровата скала што во понеделникот го погоди западниот брег на Мексико.

Тој земјотрес се случи на ден кога Мексико беше погодено од два земјотреси во минатото.

Неколку стотици луѓе ги загубија животите во разорниот земјотрес на 19 септември 1985 година, додека 350 луѓе загинаа во земјотресот што го погоди Мексико на истиот датум во 2017 година.

ПОСЛЕДНИ

Јувентус ги информирал Реал и Барса дека излегува од Суперлигата

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusОд Јувентус испратиле писмо до Реал Мадрид и Барселона со кое ги информираат двата клуба дека „бјанконерите“ стартувале...

Ди Марија: Заминувам од Јувентус со горчлив вкус

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusАнхел ди Марија официјално го потврди заминувањето на Јувентус, после само една година.Ди Марија сезонава во Серија А...

Топ 10 најголеми фудбалски дербија 🎥

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusА што се смета за дерби натпревар ? Локација! Многу дербиња се меѓу локалните ривали. Ова им олеснува...

Пресуда на Основен кривичен суд – Клиника Жан Митрев нема пропусти во работењето

1,1K Основниот кривичен суд потврди дека нема никакви пропусти во работењето на Клиничката болница Жан Митрев. Обвиненијата на МАЛМЕД во однос на наводите за прекршоци...