Нов протест против францускиот предлог, зголемен број специјалци кај „Скендербег“ (ФОТО)

Денеска е деветиот ден од протестите во Скопје против францускиот предлог-преговарачка рамка, со која ќе се овозможи започнување на преговорите на Македонија со ЕУ. После неколку дена, денеска е променета рутата за движеше на протестниот марш, па така демонстрантите од Владата во 19 часот се упатија кон зградата на МНР, за да дојдат до конечната цел – зградата на Собранието.

Поради минатонеделните инциденти кај плоштадот „Скендербег“ во кои беше употребено и оружје, денеска беше забележано силно полициско обезбедување во овој реон од градот и околу Старата скопска чаршија.

Полициските специјалци го блокираа влезот на Чаршијата од кај споменикот „Скендербег“.

Демонстрантите како и претходните денови, со тапани и патриотски песни се движат по улиците.

Протестот е поддржан од опозициските ВМРО-ДПМНЕ и Левица.

ПОСЛЕДНИ

Официјално: Малдини го напушти Милан

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusТоа што се најавуваше сега доби официјална потврда, Паоло Малдини и Милан се разделија.Италијанскиот клуб со официјално соопштение...

Јувентус ги информирал Реал и Барса дека излегува од Суперлигата

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusОд Јувентус испратиле писмо до Реал Мадрид и Барселона со кое ги информираат двата клуба дека „бјанконерите“ стартувале...

Ди Марија: Заминувам од Јувентус со горчлив вкус

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusАнхел ди Марија официјално го потврди заминувањето на Јувентус, после само една година.Ди Марија сезонава во Серија А...

Топ 10 најголеми фудбалски дербија 🎥

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusА што се смета за дерби натпревар ? Локација! Многу дербиња се меѓу локалните ривали. Ова им олеснува...